لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

ادامه برخورد قضایی با فعالان مدنی در ایران؛ ۹ فعال مدنی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» ۲۱ فروردین محاکمه می‌شوند


بهنام موسیوند، محمود معصومی، شیما بابایی و سعید اقبالی از جمله ۹ فعال مدنی هستند که قرار است در دادگاه محاکمه شوند.
بهنام موسیوند، محمود معصومی، شیما بابایی و سعید اقبالی از جمله ۹ فعال مدنی هستند که قرار است در دادگاه محاکمه شوند.

مقامات جمهوری اسلامی در سال جدید نیز برخورد با فعالان مدنی را در سایه بحران سیل آغاز کرده اند و حالا خبرها حاکی از محاکمه ۹ نفر از فعالان مدنی در روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب است.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۱۹ فروردین به نقل از ابوذر نصراللهی وکیل مدافع یکی از این متهمان گزارش داد که «این افراد در کیفرخواستی که از سوی دادسرا صادر و به دادگاه ارسال شده، به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهک ضد انقلاب، فعالیت به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده‌اند.»

این وکیل دادگستری گفته است تعدادی از این افراد در کیفرخواست متهم شده اند که با برخی زندانیان امنیتی ارتباط گرفته و اخبار مرتبط با آنها را رسانه ای می کردند.

از بهنام موسیوند، سعید اقبالی، نادر افشاری، محمود معصومی، شقایق محکی، داریوش آبدار، مژگان لعلی، سعید صیفی و شیما بابایی به عنوان متهمان این پرونده نام برده می‌شود. بنابر گزارش ها هشت فعال مدنی پس از چند ماه بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.

بهنام موسیوند هم با قرار کفالت آزاد بوده که ایرنا گزارش داده این فعال مدنی از کشور خارج شده است.

در بین این فعالان شیما بابایی از جمله دختران خیابان انقلاب است که در اعتراض به حجاب اجباری از سوی مقامات انتظامی و امنیتی در شرایطی بازداشت شده بود.

این فعال مدنی در خرداد سال گذشته در یک پیام تصویری توضیح داد که تا کنون به خاطر فعالیت های مدنی خود سه بار بازداشت شده و به دلیل عضویت در کمپین چهارشنبه‌های سفید به دو ماه زندان و یک میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.​

حکم زندان برای شیما بابایی، فعال مدنی معترض به حجاب اجباری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

قرار است محاکمه این فعالان مدنی در دادگاه انقلاب با ریاست قاضی صلواتی برگزار شود.

قاضی صلواتی از جمله قضاتی است که احکام زندان به فعالان مدنی و حقوق بشر می دهد. ایالات متحده بارها به نقض حقوق بشر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده است و برخی از مقام‌های ارشد قضایی ایران در لیست تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارند.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر در گزارش سالانه حقوق بشر به عدم رعایت حقوق فعالان مدنی و اجتماعی در ایران اشاره کرده است.

جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین زندان های خاورمیانه برای فعالان مدنی و روزنامه نگاران محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG