لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

قوه قضاییه مرگ مشکوک شاهین ناصری در زندان را تایید کرد؛ دلیل فوت تحت بررسی است


شاهین ناصری - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی
شاهین ناصری - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی

دو روز پس از انتشار خبر جان باختن شاهین ناصری، شاهد شکنجه‌های نوید افکاری در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ، اداره کل زندان‌های استان تهران در بیانیه‌ای آن را تایید کرد و رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز گفت پیش از اصلاح زندانیان باید قصور خود را شناسایی کنیم.

در بیانیه اداره کل زندان‌های استان تهران که روز پنج‌شنبه اول مهر منتشر شد، نوشته شده که شاهین ناصری به بهداری زندان مراجعه نموده و عملیات احیا «به مدت ۴۵ دقیقه» توسط پزشک متخصص طب اورژانس انجام شده و با وجود این «زندانی مورد اشاره فوت می‌کند.»

بنا بر این اطلاعیه، «علت تامه فوت شاهین ناصری در پزشکی قانونی در دست بررسی است» و اعلام خواهد شد.

هم‌زمان، به گزارش ایسنا، علی عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در سخنانی در نشست شورای معاونان سازمان زندان‌ها گفت: پیش از «تربیت و اصلاح زندانیان» باید با شناسایی «قصور خودمان» به اصلاح خود بپردازیم.

با این حال او در واکنشی ضمنی به انتقادهای مطرح شده از نظام قضایی و اداره زندان های ایران، بدون اشاره به موارد نقض حقوق زندانیان، مقوله حقوق بشر را «دستاویزی» دانست برای به گفته او «دشمنان» تا به نظام جمهوری اسلامی حمله کنند.

روز سه‌شنبه، سازمان حقوق بشر ایران از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، یکی از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول‌های انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد.

این سازمان به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «من جسد شاهین ناصری را در بهداری زندان دیدم. وی بارها در خصوص شکنجه شدن نوید افکاری و اعتراف اجباری وی اطلاع‌رسانی کرده بود ... و بارها به همین دلیل به سلول انفرادی منتقل شده بود.»

شاهین ناصری، زندانی عادی که بارها در دادگاه شهادت داده بود که نوید افکاری شکنجه شده، پیشتر در یک فایل صوتی از داخل زندان نیز به شکنجه و اعتراف اجباری نوید افکاری شهادت داده و اعلام کرده بود خودش نیز بارها مورد شکنجه‌هایی قرار گرفته که «شرم و حیا» اجازه بیان آن را نمی‌دهد.

آقای ناصری همچنین تأکید کرده بود که «بازپرس» بعد از شهادت دادن و شرح شکنجه نوید افکاری، به او گفته بود «تو داری توی یک پرونده امنیتی دخالت می‌کنی. بلایی می‌آورم سرت که ذوب بشوی.»

مرگ زندانیان ناشی از شکنجه و بدرفتاری مقامات در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز بارها گزارش شده است.

روز ۲۴ شهریور، در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مرگ یک زندانی دیگر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای به موارد متعدد مرگ «ناشی از شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها یا استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک آور توسط مقامات» اشاره کرده است.

عفو بین‌الملل همچنین پس از انتشار تصاویر هک‌شده از دوربین‌های امنیتی زندان اوین، آن بدرفتاری‌ها را «نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران» نامید.

وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به انتشار این تصاویر اعلام کرد که شکنجه در زندان‌های ایران «نظام‌مند» است.

XS
SM
MD
LG