لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

مراسم بزرگذاشت آیت الله منتظری در مسجد سید اصفهان با درگیری و خشونت لغو شد


منابع خبری داخلی، از وقوع درگیری و برخی بازداشت ها در اصفهان خبر می دهند.

پارلمان‌نیوز، پایگاه اطلاع‌ رسانی جناح اقلیت مجلس می گوید در جریان وقایع صبح چهارشنبه در اصفهان بیش از ۵۰ نفر از جمله چهار خبرنگار بازداشت شده‌اند.

به نوشته پارلمان ‌نيوز نیروهای لباس شخصی‌ پيش از ظهر چهارشنبه به حاضران در مراسم ختم آيت‌الله منتظری در مسجد سید اصفهان، با سازماندهی گسترده برای حمله و هتک حرمت مرجعیت و روحانیت، حمله کردند.

مراسم بزرگداشت آیت الله منتظری در مسجد سید اصفهان در صبح چهارشنبه قرار بود به دعوت و میزبانی آیت الله طاهری اصفهانی، امام جمعه پیشین اصفهان بزگرار شود که دقایقی پس از ساعت اعلام شده یعنی ۹ صبح، در مسجد بسته شد و نیروهای لباس شخصی به مردم حمله کردند و با بستن در اصلی مسجد، به سوی آنان گاز فلفل و گاز اشک آور پرتاب کردند.

پارلمان نیوز در ادامه از درگیری شدید میان شرکت کنندگان و نیروهای دولتی و سپس حمله نیروها به حجت الاسلام ادیب، عضو جبهه مشارکت و رئیس ستاد میرحسین موسوی و بازداشت او خبر داده است.

گفته می شود در این درگیری بیش از ۵۰ نفر از جمله چهار خبرنگار و همچنين محمدناظری از فعالان دانشجويی ستاد ميرحسين موسوی و عکاس خبری بازداشت شدند.

سایت جرس نیز از محاصره بیت آیت الله طاهری اصفهانی توسط نیروهای امنیتی خبر داده است.

به گزارش این سایت نزدیک به اصلاح‌طلبان، نیروهای لباس‌شخصی صبح امروز قصد تعرض به آیت‌الله طاهری را داشتند که اطرافیان او از این اقدام جلوگیری کردند.

جرس همچنین گزارش داده است که پس از لغو مراسم مردمی آیت‌الله منتظری در اصفهان شماری از نیروهای سپاهی و بسیجی با سر دادن شعارهایی چون «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده» دست به راه‌پیمایی در خیابان‌های اصفهان و حرکت به سوی بیت آیت الله طاهری زدند.

جرس همچنین از وجود درگیری های پراکنده در نجف‌آباد زادگاه آیت‌الله منتظری خبر داد و وضعیت این شهر را در روز چهارشنبه ناآرام گزارش کرد.

تلاش آیت الله طاهری امام جمعه پیشین اصفهان برای برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله منتظری در حالی صورت گرفت که پیشتر بیت آیت الله منتظری اعلام کرده بود برای «احتراز از درگیری های احتمالی و صدمه خوردن مردم» مراسم روز سوم و شب هفت برگزار نخواهد شد.

به گزارش منابع خبری در ایران، آیت الله طاهری درخواست مقامات دولتی برای لغو مراسم را رد کرده و بر برگزاری آن و حضور خود در مراسم تأکید گذاشت، اما از صبح چهارشنبه شمار زیادی از مأموران نیروی انتظامی و پلیس ضدشورش به همراه نیروهای لباس شخصی در مقابل مسج سید اصفهان حاضر شدند. بر روی درهای مسجد نیز اطلاعیه هایی مبنی بر لغو مراسم نصب شد.

وبسایت نوروز نیز ازبرقراری آرامش نسبی در اطراف مسجد سید اصفهان خبر می داد و نوشت نیروهای یگان ویژه که از پیش از آغاز مراسم در باشگاه تختی و کتابخانه المهدی مستقر شده بودند، جای خود را به نیروهای لباس شخصی دادند.

به گزارش نوروز، نیروهای لباس شخصی با اتوبوس به محل آورده شدند و در حالی که عکس های آیت الله خامنه ای را در دست دارند در اطراف مسجد شعار سر دادند.

نوروز تعداد بازداشتی های روز چهارشنبه در اصفهان را بسیار گسترده توصیف می کند و از انتقال آنان به مکانی نامعلوم خبر می دهد.

XS
SM
MD
LG