لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

روز حقوق بشر در ایران با قدردانی از آیت الله منتظری، از سوی فعالان صلح برگزار شد


روز حقوق بشر در ایران با قدردانی از آیت الله منتظری، از سوی فعالان صلح برگزار شد
روز حقوق بشر در ایران با قدردانی از آیت الله منتظری، از سوی فعالان صلح برگزار شد

روز جهانی حقوق بشر هر ساله در سراسر جهان از سوی تشکل ها و سازمان های غیر دولتی گرامی داشته می شود. روز حقوق بشر در ایران در حالی که در روزهای پس از انتخابات با انتقاد بسیاری از فعالان حقوق بشری به نادیده گرفتن حقوق شهروندی متهم شده با قدردانی از آیت الله منتظری، روحانی اصلاح طلب، از سوی فعالان صلح برگزار شده است. آیت الله منتظری بلند پایه ترین روحانی منتقد رژیم جمهوری اسلامی است که در قم زندگی می کند.

آیت الله منتظری اکنون کهنسال ترین روحانی ساکن قم است. او در آستانه ۹۰ سالگی هنوز از طرح دیدگاه های انتقادی نسبت به حکومت اسلامی که همواره می گوید خودش از بنیانگذاران آن است دست برنداشته است. او واضع نظریه معروف «ولایت فقیه» است که به روحانیت اجازه داد تا حکومت تشکیل دهد. آقای منتظری در هنگام تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی به ریاست این مجلس رسید و پس از درگذشت آقای طالقانی امامت جمعه تهران را بر عهده داشت.

مهمترین حادثه سیاسی زندگی آقای منتظری که در تاریخ معاصر جمهوری اسلامی نیز یک نقطه عطف تلقی می شود، انتخاب او به جانشینی آقای خمینی بود.او از این فرصت استفاده کرد تا فشار بر زندانیان سیاسی را کاهش دهد و همین اقدام سرانجام رابطه اش را با آقای خمینی بر هم زد. او جدی ترین منتقد اعدام زندانیان سیاسی پس از پایان جنگ با عراق بود که در تابستان ۶۷ به صورت سازمان یافته کشتار هزاران زندانی سیاسی در ایران را منجر شد.

اعتراض آیت الله منتظری با واکنش شدید شخص آقای خمینی و برکناری او از جانشینی وی همراه شد. این روحانی صریح اللجهه اصفهانی، اما دست از انتقاد برنداشت و به همین دلیل پس از درگذشت آقای خمینی او را چندین سال در خانه اش زندانی کردند و کلاس های درس اش را نیز تعطیل کردند.

آیت الله منتظری در روزهای پس از انتخابات به عنوان جدی ترین منتقد حکومت در حوزه شناخته شده است و این آزدای خواهی او از چشم فعالان حقوق بشری در ایران دور نمانده و به همین دلیل او را به عنوان «تلاشگر حقوق بشر» انتخاب کرده و تندیس منشور حقوق بشر کوروش را به وی اهدا کرده اند. آیت الله منتظری به همین مناسبت گفته است هیچ یک از برخوردهایی که در روزهای پس از انتخابات با مردم شد شرعی و قانونی نیست. وی تاکید کرد که آنچه به نام اسلام و دین انجام می دهند موجب بدنامی اسلام می شود. این روحانی تصریح کرده اول انتخابات را منحرف کردند و بعد مردم را زدند و عده ای را بازداشت کردند و گفتند پرونده مختومه شده است. اگر پرونده مختومه شده چرا بازداشتی ها را به اعترافات تلویزیونی وادار می کنید؟ بدانید که این اعتراف ها هیچ ارزشی ندارد. به گفته آقای منتظری آنچه در قانون اساسی به عنوان آزادی قید شده منظور آزادی مردم است. ولایت مطلقه فقیه را درست کرده اند که من قبول ندارم.

آقای منتظری می افزاید آقای خمینی در پاریس می گفت در حکومت اسلامی حتی کمونیست ها هم حق اظهار نظر دارند. اما امروز حتی کسانی که برای این انقلاب زحمت کشیده اند هم آزادی ندارند. در این مراسم که جمعی از فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی هم حضور داشتند تندیس استوانه ای کانون مدافعان حقوق بشر که بر اساس استوانه حقوق بشر کورش کبیر ساخته شده به آیت الله منتظری اهدا شد.

XS
SM
MD
LG