لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۵۹

مراسم هفتم آیت الله منتظری برگزار نخواهد شد


رسانه های ایران گزارش می دهند گروهی از طرفداران رهبر جمهوری اسلامی برای محکوم کردن فعالان مخالف که در آیین تشییع آیت الله منتظری تظاهرات کردند، در شهر قم جمع شده اند.

گزارش خبرگزاری فارس حاکی است طرفداران آیت الله خمینی روز سه شنبه در نزدیکی خانه آیت الله روح الله خمینی، بنیان گذار جمهوری اسلامی اجتماع کردند.

در این میان، یک وب سایت اپوزیسیون می گوید اعضای نیروی بسیج به دفتر آیت الله یوسف صانعی، روحانی دیگر طرفدار اصلاحات، حمله کردند.

سایت نوروز گزارش می دهد لباس شخصی ها پنجره های دفتر را شکستند و اعضای آن را هدف ضرب و شتم قرار دادند.

وب سایت های اصلاح طلب به نقل از احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری، روز سه شنبه گفته اند مراسم سوگواری (شب سوم و شب هفتم) بنا به دلایل امنیتی برگزار نخواهد شد.

در رویدادی دیگر، رسانه های ایران گزارش می دهند میر حسین موسوی از مقام خود به عنوان رییس فرهنگستان هنر برکنار شده است.

تظاهرات یک روز پس از آن برپا می شود که تشییع جنازه آیت الله منتظری به اعتراض بزرگی علیه دولت تبدیل شد.

منتظری از رهبری ایران انتقاد می کرد، و اصلاح طلبان او را حامی روحانی جنبش خود تلقی می کردند.

در واشنگتن، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، در توضیحی در مورد تصمیم تسلیت به خانواده و دوستان آیت الله منتظری گفت واشنگتن از موضع او در دفاع از حقوق بشر و مخالفت با دولت ایران حمایت می کند.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت تظاهرات ضد دولتی روز دوشنبه نشان دهنده «شکاف» در جامعه ایران است که مقامات در تهران در مواجهه با آن دچار چالش هستند.

در این میان، مهدی کروبی به کشورهای غربی علیه کوشش برای کمک به کسانی که دولت را به چالش گرفته اند هشدار داده است.

کروبی در مصاحبه ای با روزنامه تایمز لندن که روز سه شنبه منتشر شد، گفت چنین کوشش هایی «راه را برای سرکوب مخالفان و متهم ساختن آنها به وابستگی به خارج هموار می کند.»

کروبی، که در انتخابات خرداد ماه در برابر محمود احمدی نژاد بازنده شد، رییس جمهوری را به فساد متهم ساخت و از او به دلیل آسیب رساندن به اقتصاد و بستن روزنامه ها انتقاد کرد.

کروبی افزود: «درچنین شرایطی، دولت نمی تواند نماینده مردم باشد و برای مدتی طولانی دوام بیاورد.»

XS
SM
MD
LG