لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

آیت الله منتظری: اعترافات دروغین بحران جمهوری اسلامی را عمیق تر می کند


آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع بلندپایه شیعیان که در قم به سر می برد روز سه شنبه در پیامی نسبت به دادگاهی کردن چهره های سیاسی اصلاح طلب و پخش اعترافات آنان واکنش نشان داد.

آقای منتظری در بخشی از این پیام گفته است ‏ ‏اين گونه اقرارها و اعتراف گيری ها که متأسفانه سالهاست در جمهوری‏ ‏اسلامی رایج شده و در زندان های غير قانونی و در شرايط کاملا‏ ‏غيرعادی و با فريب و تهديد زندانی و قطع نمودن رابطه او با‏ ‏واقعيت های جامعه و با وارد نمودن فشارهای روحی و جسمی گرفته‏ ‏می‎شود، بکلی فاقد وجاهت شرعی و قانونی بوده و از منکرات و گناهان‏ ‏بزرگ به حساب می‎آيد و از نظر شرعی و قانونی جرم قطعی خواهد بود‏ ‏که مباشران و متصديان و آمران آنها بايد محاکمه و تعزير شوند، و از‏ ‏طرفی هيچ محکمه صالحی نبايد و نمی تواند کسی را بر اساس اين گونه‏ ‏اعترافات و مصاحبه ها محکوم به حکمی نمايد.

دادگاهی در تهران روز شنبه این هفته شماری از زندانیان سیاسی اصلاح طلب را به پای میز محاکمه کشاند. روند حقوقی این دادگاه با انتقادهای فراوانی از سوی حقوقدانان و فعالان سیاسی روبرو شد. در این دادگاه محمد علی ابطحی و محمد عطریانفر به دادگاه گفتند تقلبی در روند انتخابات اخیر ریاست جمهوری در کار نبوده و آقایان موسوی، کروبی، خاتمی و هاشمی رفسنجانی علیه محمود احمدی نژاد دسیسه کرده بودند.

‏‏آیت الله منتظری در بخشی دیگر از بیانیه خود گفته است ‏به يقين انجام اين مصاحبه ها و گرفتن اين اعترافات دروغ و خلاف‏ ‏واقع از اسيران در بند و پخش آنها، علاوه بر اين که هيچ مشکلی از‏ ‏مشکلات عديده کشور را حل نمی کند، بی اعتمادی مردم و خشم و عصيان‏ ‏آنان را بيش از پيش در پی دارد و بحران کنونی جمهوری اسلامی را‏ ‏عميق تر خواهد کرد و جايگاه آن را در دنيا ضعيف تر از پيش می‎سازد. بر‏ ‏حسب قانون اساسی، کشور متعلق به همه مردم است و آنان حق دارند به‏ ‏وسيله تجمعات آرام و جرائد و حتی راديو و تلويزيون نظرات خويش را‏ ‏ابراز نمايند. چرا راديو و تلويزيون فقط در اختيار حاکميت است؟ و چرا‏ ‏تجمعات آرام و متين مردم، چماق و بازداشت و شکنجه و محاکمات‏ ‏کذايی را در پی دارد؟

آقای منتظری همچنین در بیانیه خود به خانواده های کشته شدگان حوادث اخیر تسلیت گفته و با آنان ابراز همدردی کرده است.

XS
SM
MD
LG