لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

دختران محمدرضا رحیمی: پدرمان پول ها را صرف انتخابات مجلس هشتم کرد


دفاع دختران محمدرضا رحیمی از پدرشان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

همزمان با مراسم ترحیم همسر محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد، دختران او در نامه ای، با تائید ضمنی دریافت پول توسط پدرشان، اعلام کرده اند آقای رحیمی پول های مورد بحث را صرف انتخابات مجلس کرده است.

آقای رحیمی از سوی قوه قضاییه به اتهام فساد مالی به پنج سال زندان محکوم و از اسفند ماه گذشته زندانی شد. با این حال به خاطر وضعیت جسمی همسرش، آقای رحیمی در چهار ماه اخیر سه بار از زندان به مرخصی آمد.

در مراسم ترحیم همسر محمدرضا رحیمی چهره های سرشناس دولت احمدی نژاد حضور داشتند. از جمله خود رئیس جمهوری سابق ایران و وزرای دولت در این مراسم حاضر شدند. غیر از این، برخی حامیان محمود احمدی نژاد در دیگر نهادهای حکومتی مثل غلامحسین الهام، عزت الله ضرغامی و روح الله حسینیان در این مراسم بودند.

خبرگزاری ایلنا، نامه ای از دختران رحیمی منتشر کرده که آنها نوشته اند، «پدرشان ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی که گرفته را صرف انتخابات مجلس کرده است.»

این تایید ضمنی دریافت پول و رشوه از سوی پدرشان است. اسناد و حکم نهایی دادگاه آقای رحیمی نشان می دهد برعکس گفته دخترانش، او ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پول دریافت کرده است. هنوز قوه قضاییه ایران به اتهام کسانی که از آقای رحیمی پول گرفته، رسیدگی نکرده است.

پول انتخاباتی برای مجلس هشتم

ماجرای رشوه و کمک مالی آقای رحیمی به انتخابات مجلس هشتم و کمی قبل آن باز می گردد. زمانی که غلامعلی حداد عادل در مجلس هفتم به ریاست رسید، محمدرضا رحیمی را به سمت رئیس دیوان محاسبات مجلس منصوب کرد.

مجلس هفتم اولین محل پیروزی نیروهای موسوم به «اصولگرا» بود. شورای نگهبان همه نامزدهای اصلاح طلب مجلس ششم را رد صلاحیت کرده بود و در شوک حذف آنها، این اصولگرایان به آسان به مجلس رسیده بودند.

اما برای مجلس هشتم آنها با مشکلاتی مواجه شدند. بعد از حدود سه سال حضور دولت احمدی نژاد و مجلس اصولگرای هفتم، عملا خیلی از سیاست های آنها برای رای دهندگان مشخص بود. از سوی دیگر، خیلی از نیروهای مستقل و میانه رو برای انتخابات مجلس هشتم نامزد شده بودند که توان پیروزی بر نامزدهای اصولگرا را داشتند.

آنچنان که اسناد دادگاه اختلاس بیمه ایران نشان می دهد جابر ابدالی یکی از کسانی است که به سفارش برخی چهره های صاحب نفوذ مجلس هفتم، پول کلانی در اختیار محمدرضا رحیمی قرار می دهد تا او آن پول ها را در اختیار نمایندگان نزدیک به اصولگرا قرار دهد. با اینکه برخی نمایندگان از محمدرضا باهنر نائب رئیس حداد عادل نام می برند اما وی هر اتهام مالی را تکذیب می کند.

در انتخابات مجلس هشتم، اغلب چهره های مورد حمایت دولت در انتخابات پیروز می شوند.نیروهای نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی در این انتخابات اکثریت را داشتند.

دوره کاری مجلس هشتم از سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ مصادف است با رویدادهای مهمی چون سرکوب اعتراض ها به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ و عمده نمایندگان در این وقایع بیشتر پیاده کننده سیاست های رهبر و بیت او بودند. حتی چند پرونده تحقیق و تفحص از اتفاقات آن سال، در کمیسیون های این مجلس بایگانی شد و هرگز به نتیجه نرسید.

قوه قضاییه رسیدگی نمی کند

کمال پیرموذن یکی از نمایندگان مجلس است که می گوید حدود ۱۷۰ نفر از آقای رحیمی کمک مالی دریافت کردند. با اینکه لیست این افراد نزد مقام های قضایی وجود دارد اما هنوز قوه قضاییه ایران این افراد را مورد پیگرد قرار نداده است.

در سال ۱۳۹۱ مجلس نهم فعالیت خود را آغاز کرد. در انتخابات آن مجلس هم شایعاتی از فساد مالی گسترده منتشر شده اما هنوز هیچ مدرک معتبری ارایه نشده است.

قرار است هشت ماه دیگر انتخابات دوره جدید مجلس برگزار شود. نگرانی از فساد مالی در این انتخابات هم کم نیست. از جمله، مرتضی الویری شهردار سابق تهران گفته، نگرانم پول های نامشروع به دست آمده در دولت قبل، در انتخابات مجلس هزینه شود.

XS
SM
MD
LG