لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

محسنی اژه‌ای: دلیل مرخصی محمدرضا رحیمی بیماری همسرش بود


«رحیمی» برای بیماری همسرش مرخصی دارد اما زندانیان سیاسی، نه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00
دانلود

سخنگوی قوه قضاییه ایران، از اعطای مرخصی به معاون اول رئیس جمهوری پیشین ایران که اخیرا به زندان محکوم شده است، دفاع کرد. محمدرضا رحیمی تنها دو هفته پس از آغاز دوران محکومیتش به جرم فساد مالی، از زندان به مرخصی آمد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه در نشست خبری خود گفت علت اعطای مرخصی به آقای رحیمی، بیماری همسرش بود، و در ادامه افزود «پزشک همسر آقای رحیمی گواهی داده است که اگر بیمار همسر خود را ببیند، حالش بهتر می‌شود؛ پس دادستانی تهران با مرخصی موقت رحیمی موافق کرده است.»

به گفته سخنگوی قوه قضاییه ایران، قوانین و مقررات سازمان زندان‌ها شامل حال تمام زندانیان می‌شود. این در حالی است که شرط اعطای مرخصی به زندانیان، گذراندن حداقل یک ماه از زندان است.

محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد بود که به اتهام فساد مالی به ۵ سال زندان محکوم شده است؛ اما تنها دو هفته پس از آغاز مجازات زندان، به مرخصی آمد. این شرایط برای خیلی از زندانیان سیاسی فراهم نیست.

بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری، پیشتر به ۵ سال زندان محکوم شده بود. تازگی هم به خاطر ارتباط با احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به ۹ سال زندان محکوم شد. فرزند او نیما، به سرطان مبتلا است، اما به آقای ابراهیم زاده مرخصی داده نمی‌شود.

مسعود باستانی، روزنامه نگار، این روزها کارش به بیمارستان زندان کشیده شده است، اما امکان مرخصی ندارد.

تازه‌ترین مورد، حسین رونقی است؛ فعال اینترنتی که به خاطر کسالت از سوی زندان مرخص شده بود، اما دوباره از این هفته زندانی شد.

محمد سیف زاده و عبدالفتاح سلطانی، دو وکیل دادگستری که وکالت فعالان سیاسی منتقد را برعهده داشتند، نیز بارها به دلیل وضعیت نامناسب جسمی شان، به بیمارستان منتقل شده‌اند، اما از حق مرخصی برخوردار نبوده‌اند.

ساجده عرب سرخی، فعال سیاسی زندانی، دچار بیماری است و از دیدار با فرزند خردسالش محروم است.

خلیل بهرامیان، وکیل دادگستری، در گفتگو با صدای آمریکا، با بیان این که مرخصی، حق زندانی است، می‌گوید «مقام‌های زندان و قوه قضاییه ایران، اما مرخصی را امتیاز می‌دانند.»

به گفته آقای بهرامیان، «هفته گذشته، ‌هادی صادقی معاون فرهنگی قوه ‌قضائیه گفته بود، رحیمی جزو خودی‌های متخلف محسوب می‌شود. خودی‌هایی که مرخصی دارند و بقیه زندانیان سیاسی که مرخصی ندارند. خودی‌هایی که جرم شان فساد مالی است، اما زندانیان سیاسی که به خاطر انتقاد از دولت احمدی نژاد هنوز زندانی هستند.»

XS
SM
MD
LG