لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

دفتر محمود احمدی نژاد: بقایی پاکدست انقلابی است


دفتر محمود احمدی نژاد: بقایی پاکدست انقلابی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

دفتر محمود احمدی نژاد از بازداشت حمیدرضا بقایی، معاون اجرایی احمدی نژاد در دولت دهم به شدت انتقاد و اتهامات وارد شده به او را رد کرد.

در ماه های اخیر این دومین مقام ارشد دولت احمدی نژاد است که روانه زندان می شود. در اطلاعیه دفتر محمود احمدی نژاد که در وبسایت دولت بهار منتشر شده ، آمده است «حمید بقایی، معاون اجرایی دولت دهم فردی مومن، انقلابی و کاملا پاک ‌دست است و مسئولیت حفظ سلامت او بر عهده مسئولان است.»

روز دوشنبه غلامحسین محسنی اژه ای ، سخنگوی دستگاه قضایی ایران اعلام کرد حمید بقایی بازداشت شده است اما اشاره ای به اتهامات او نکرد. گرچه پیشتر در محافل خبری اتهام او نقشش در چند پرونده فساد مالی عنوان شده بود.

مصطفی افضلی فرد، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران در گفتگو با روزنامه دولتی ایران ضمن تایید اتهام فساد مالی در این پرونده گفته است «ازسال ۱۳۹۱ هم بحث محمدرضا رحیمی وهم حمید بقایی در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح شد. دوستان ما گزارش‌های کمیسیون را به همراه پرونده‌ها نزد آقای احمدی‌نژاد بردند و توضیح دادند که اتهاماتی متوجه این آقایان است، اما رئیس دولت اهمیتی به این گزارش‌ها نداد و اسم آنها را گذاشت پرونده‌سازی.»

پیش از حمیدرضا بقایی، محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی‌نژاد در دوره ریاست جمهوری او در زمستان گذشته محکوم به بیش از ۵ سال زندان، یک میلیارد تومان جزای نقدی و دو میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان رد مال شده بود .محمود احمدی نژاد اما اتهامات آقای رحیمی را به پیش از حضور او در کابینه مربوط دانست.

رضا علیجانی ، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در پاریس به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «فساد مالی گسترده در زمان دولت محمود احمدی نژاد جدا از عدم وجود شفافیت و محدود کردن رسانه ها برای پرداختن به این موضوعات به چند عامل دیگر نیز مربوط بود، حمایت مطلق رهبر جمهوری اسلامی، سرازیر شدن درآمد سرشار نفتی به جیب دولت، وجود نوعی لمپنیسم سیاسی در میان کاربدستان دولتی و از دست دادن وجاهت دولت پس از انتخابات ۱۳۸۸.»

به گفته آقای علیجانی دولت محمود احمدی نژاد با وجود حمایت های رهبر جمهوری اسلامی ناکارآمدترین و ناپاکترین دولت جمهوری اسلامی تاکنون است.

دولتی که خود را پاکترین دولت جمهوری اسلامی خوانده است با بزرگترین پرونده های فساد مالی روبرو است: پرونده اعطای بورسیه غیر قانونی وزارت علوم به گروهی از دانشجویان، فساد مالی و اختلاس سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی، اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از بانک ها در پرونده مه آفرید امیر خسروی، پرونده فساد مالی ۹ هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی، شماری از بزرگترین پرونده های فساد مالی در ایران است. این پرونده ها در دوره محمود احمدی نژاد شکل گرفت. با وجود ایران، رهبر جمهوری اسلامی بارها از ساده زیستی و مردمی بودن احمدی نژاد و دولت او قدردانی کرده است.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG