لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

ایران: صلاحیت رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی را داریم؛ مبلغی به برخی خانواده‌ها پرداخت شده است


وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای در آستانه سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری پی‌اس ۷۵۲ اعلام کرد تاکنون به برخی از خانواده‌ها «پرداخت‌هایی را وفق مقررات مربوطه انجام داده است.»

در این بیانیه که روز جمعه ۱۷ دی منتشر شد، وزارت خارجه ایران در خصوص مذاکرات با کشورهایی که اتباع‌شان در سرنگونی هواپیما کشته شدند اعلام کرده که حاضر به «گفت‌وگوی دوجانبه» است.

کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین روز پنجشنبه اعلام کردند تلاش‌ها برای گفت‌وگو با ایران برای پرداخت غرامت را کنار گذاشته‌اند و سعی می‌کنند که این پرونده را طبق قوانین بین‌المللی حل و فصل کنند.

این کشورها در بیانیه مشترکی گفتند، پس از گذشت دو سال از سرنگونی پرواز پی‌اس۷۵۲ «روشن است که ایران از مسئولیت‌های بین‌المللی قانونی خود، از جمله از طریق خودداری از مذاکرات بیشتر با گروه هماهنگی و پرداخت غرامت کامل به خاطر اقداماتش، سر باز می‌زند.»

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه امروز خود هیچ اشاره‌ای به پراخت غرامت با خانواده قربانیان نکرده ولی گفته است «در خصوص دلجویی»، هیات وزیران رقمی برای پرداخت به خانواده‌های کلیه قربانیان تصویب کرده و تاکنون «به تعدادی از خانواده‌ها، پراخت‌هایی را وفق مقررات انجام داده است.»

در این بیانیه به مبالغ، مشخصات دریافت کنندگان، احکام صادر شده در این مورد در کشورهای دیگر از جمله کانادا و دیگر جزئیات اشاره نشده است.

این بیانیه می گوید جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل صلاحیت سرزمینی، محل وقوع و تابعیت متهمان، رسیدگی کیفری و قضائی را دنبال می‌کند.

با این حال خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، از قول آرش خدایی معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که بر اساس مصوبه هیات دولت برای هر جان باخته‌، مبلغ ۱۵۰ هزار دلار پرداخت خواهد شد.

به گفته این مقام دولتی جمهوری اسلامی ایران، عده‌ای از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی این مبلغ را دریافت کرده اند و برای باقی خانواده‌ها نیز «به محض مراجعه» این مبلغ پرداخت خواهد شد.

دولت ایران پس از سرنگونی پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین، برای چند روز از پذیرفتن این که این هواپیما با شلیک موشک‌های ضدهوایی سرنگون شده است خودداری می‌کرد، تا این که دولت‌های غربی، به ویژه آمریکا، اعلام کردند که شواهد، از جمله اسناد شنود و تصاویر ماهواره‌ای، حاکی از آن است که مقامات جمهوری اسلامی با شلیک موشک سامانه‌های ضدهوایی، این هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده‌اند.

دادگاهی در منطقه انتاریو در کانادا اردیبهشت ماه گذشته ایران را در سرنگون کردن پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین در ۱۸ دی ۱۳۹۸ مسئول شناخت و با صدور حکمی اعلام کرد که سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک اقدام «عامدانه تروریستی» بوده است.

XS
SM
MD
LG