لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

معترضان این روزها در ایران از کدام نسل هستند؟ لشگر زیر ۲۵ساله‌ها


تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف ایران پنجمین روز خود را هم پشت سر گذاشت و گزارش‌ها حاکی از برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان است. همچنین برآورد می‌شود که لااقل چند صد نفر در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

اما عمده این معترضان چه کسانی هستند؟ در فیلم های منتشر شده از گروه های مختلف سنی دیده می شود اما در میان بازداشت شدگان، گروه سنی خاصی دیده می شود.

وزارت کشور ایران می‌گوید که تقریبا همه بازداشت شدگان جوان هستند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور ایران روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرد که بیش از ۹۰ درصد از کسانی که در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده‌اند جوان و نوجوان بوده و میانگین سنی آنها زیر ۲۵ سال است.

او همچنین تایید کرده که بازداشت شدگان سابقه دستگیری و بازداشت قبلی ندارند. این درحالی است که رسانه‌های حکومتی در ایران تلاش دارند تا معترضان را با توصیفاتی مانند «اغتشاشگر» و «اراذل و اوباش» خطاب کنند.

تجمع‌های اعتراضی که از پنج روز پیش در ایران آغاز شد، روز دوشنبه نیز در تهران و برخی از شهرهای ایران ادامه پیدا کرد. به گفته برخی از مسئولان، تجمع‌های اعتراضی روز یکشنبه حدود ۱۵ کشته برجای گذاشت.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

اعترا‌ض‌های گسترده در ایران در روزهای گذشته، بیش از ده کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در تهران، معترضان شعارهایی علیه حکومت سر داده اند:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

در تهران، حمله پلیس به مردم با واکنش آنها همراه شد:

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

اعتراض در شهرهای کوچکتر نیز ادامه یافته است:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG