لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

فشار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بر هنرمندان برای انجام فعالیت‌های هنری


کنسرت ارکستر مجلسی ایران (آرشیو)
کنسرت ارکستر مجلسی ایران (آرشیو)

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته که نهادهای امنیتی «مرتب پیگیری می‌کنند» تا فعالیت‌های هنری «به صورت عادی» برگزار شوند.

محمدمهدی اسماعیلی گفت «زمانی مشکل از سمت ما است. می‌گوییم مجوز نمی‌دهیم. اما در حال حاضر اصرار می‌کنیم که همه مجوز بگیرند.»

وزیر ارشاد دولت رئیسی افزود «گروه‌های فشاری که توسط شبکه‌های اجتماعی درست شده‌اند» اجازه فعالیت عادی به هنرمندان را نمی‌دهند.

وزیر ارشاد روز ۲۲ آذر گفته بود که «هیچ محدودیتی» برای آغاز فعالیت‌های هنری وجود ندارد و از افراد فعال در عرصه موسیقی «خواهش» کرده بود تا فعالیت خود را آغاز کنند.

در فضای مجازی گزارش‌هایی منتشر شده است مبنی بر این که از شماری از هنرمندان «تعهد» گرفته شده است که تا پایان سال تعداد مشخصی کنسرت برگزار کنند.

چند روز پیش امیر مقاره، خواننده گروه «ماکان بند»، نیز پس از احضار به دادسرای اوین بازداشت و سپس آزاد شد. گفته می‌شود دلیل این بازداشت علاوه بر حمایت این هنرمند از اعتراضات سراسری ایران، واکنش منفی او به درخواست برگزاری کنسرت وزیر ارشاد بوده است.

روزنامه شرق در تاریخ ۲۳ آبان گزارش داد که بیش از صد هنرمند سینما، تئاتر و موسیقی در پی اعتراضات اخیر در ایران بازداشت و یا ممنوع‌الخروج شده‌اند.

این در حالی است که شمار واقعی افراد ممنوع‌الخروج و یا ممنوع‌الکار مشخص نیست.

اصرار وزیر ارشاد برای برگزاری برنامه‌های هنری عمدتا واکنش‌ منفی هنرمندان را در پی داشته است.

روزبه بمانی، ترانه‌سرا و خواننده، در اینستاگرام خود نوشت: «موسیقی از نگاه امثال شما تا بوده حرام بوده یا ممنوع یا مبتذل. یکباره چه شده که برای اجرای کنسرت از اهالی این هنر خواهش می‌کنید؟ آن هم بی‌محدودیت برای وزارتخانه‌ای که این سالها وزارت محدودیت بوده است.»

آقای بمانی تأکید کرد برای کسانی مانند او که بیش از ۱۰ سال از عمرشان به «محدودیت و ممنوعیت» گذشته است، بیکاری این چند ماه و ماه‌های پیش‌رو، «شرافتمندانه‌ترین» کاری بوده که انجام داده‌اند.

مانی حقیقی، فیلمساز، نیز در واکنش به سخنان وزیر ارشاد ویدیویی منتشر کرد و گفت: «ما عزاداریم و در چهار گوشه این کشور جسد عزیزانمان را دفن می‌کنیم. موظف هستیم به عیادت دوستانمان در زندان و دختری که کاسه چشم پر از ساچمه‌اش را خالی کردند برویم. وقت نداریم برایت برقصیم.»

آقای حقیقی افزود: «چه طور جرأت می‌کنید در این شرایط که بهترین بازیگران، کارگردانان و شجاع‌ترین آهنگسازان ما در زندان هستند، دعوت کنید برایتان کنسرت بگذاریم و جشنواره فیلم برگزار کنیم؟»

وزیر ارشاد در شرایطی خواستار ازسرگیری کنسرت‌ها و برنامه‌های هنری شده است که توماج صالحی و یاسین صیدی، دو خواننده رپ، بازداشت شده‌اند و هر دو به اتهام «محاربه» در خطر اعدام قرار دارند.

عده‌ای از کاربران نوشته‌اند که حتی اگر کنسرتی برگزار شود بلیت نخواهند خرید. هرچند عده‌ای دیگر معتقدند برگزاری کنسرت فرصتی برای تجمع اعتراضی است.

XS
SM
MD
LG