لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۰

درخواست یک معترض در خطر اعدام از «مردم ایران»: کاری کنید دخترم را یک بار دیگر ببینم


 حسن فیروزی
 حسن فیروزی

یک معترض بازداشت‌شده که در خطر اعدام قرار دارد، در پیامی از زندان با بیان این که «مرا می‌کشند»، از مردم خواست کمک کنند یک بار دیگر دختر نوزادش را ببیند.

حسن فیروزی ۳۴ ساله اهل شهر ری در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است و اکنون در معرض حکم اعدام قرار دارد. هنگام بازداشت دختر او ۱۸ روزه بود.

آقای فیروزی در آخرین تماس خود از زندان اوین که فایل صوتی آن منتشر شده، از مردم ایران خواسته است تا کاری کنند که دخترش را یک بار ببیند.

حسن فیروزی در این پیام می‌گوید :«من چه امضا بکنم و چه نکنم، مرا می‌کشند. دلم می‌خواهد آخرین بار دخترم را ببینم. فقط ۱۸ روز دیدمش و خیلی دلم برای دخترم تنگ شده و تنها آرزویم این است، قبل از این که بلایی سرم بیاورند، دخترم را ببینم.»

خانواده حسن فیروزی می‌گویند که پس از مراجعه به زندان اوین به آنها اطلاع داده شده که «حکم اعدام برای او صادر و به اجرای احکام ارجاع شده است.»

به گفته خانواده حسن فیروزی، از آنها خواسته شده است تا دیگر به زندان مراجعه نکنند و یک روز پیش از اجرای حکم اعدام به آنها اطلاع می‌دهند.

فایل صوتی حسن فیروزی و درخواست دیدن دختر نوزادش برای آخرین‌بار
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00

محاکمه حسن فیروزی در دادگاه شهر ری انجام شد و او با اتهاماتی مانند «لیدری اعتراضات، تبلیغ علیه نظام، و بر هم زدن امنیت» به اعدام محکوم شد. این در حالی است که گفته می‌شود حسن فیروزی در بازداشتگاه به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و از او اعتراف اجباری گرفته‌اند.

حسن فیروزی پس از این شکنجه‌ها به دلیل جراحات و خونریزی داخلی به بیمارستان منتقل شد، ولی پس از مدت کوتاهی دوباره او را به سلول انفرادی زندان اوین بازگردانند. تصاویری هم از آثار شکنجه‌های حسن فیروزی موجود است، ولی مقامات خانواده او را تهدید کرده‌اند که در این باره اطلاع‌رسانی نکنند و در غیر این صورت با آنها برخورد خواهد شد.

آقای فیروزی پنجم آبان در خیابان انقلاب بازداشت شد ولی پس از سپردن وثیقه آزاد شد. او را مجدداً پنجم آذر بازداشت کردند و برای اعترافات اجباری تحت شکنجه قرار گرفت.

او در یک فایل صوتی گفته است که به او «اتهامات دروغ زده‌اند، و او تنها کف خیابان با مردم همراه بوده است.» به گفته شاهدان، خانه حسن فیروزی توسط عوامل حکومت پلمب شده است و از خانواده او خواسته‌اند که فوراً خانه را تخلیه کنند.

به گفته معصومه، همسر حسن فیروزی، «جان او در خطر است و خانواده‌اش از زنده بودنش قطع امید کرده‌اند و هر روز در خانه برای او عزاداری می‌کنند.»

همچنین به خانواده حسن فیروزی گفته شده است که او قصد خودکشی در زندان را داشته است ولی مأموران جلویش را گرفتند. این در حالی است که این معترض پیش از بازداشت اعلام کرده بود که قصد خودکشی ندارد و به خاطر دخترش تلاش می‌کند تا زنده بماند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG