لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

گزارش‌های مردمی: حضور گسترده نیروهای مسلح با هویت نامشخص؛ وزیر کشور: «لباس شخصی» نداریم! 


تصویری از فیلمی که از بازداشت یک زن و مرد توسط لباس شخصی‌ها در آذرماه ۱۴۰۱ در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد
تصویری از فیلمی که از بازداشت یک زن و مرد توسط لباس شخصی‌ها در آذرماه ۱۴۰۱ در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد

در شرایطی که طی ماه‌های اخیر تصاویر و مستندات بسیاری از برخورد خشن و یا مرگبار افراد موسوم به «لباس شخصی» از سوی کاربران و شهروندان معترض ثبت و منتشر و در رسانه‌ها نیز بازپخش شده، وزیر کشور جمهوری اسلامی وجود «پدیده لباس شخصی» را کلا انکار می‌کند.

احمد وحیدی، وزیر کشوردولت ابراهیم رئیسی مدعی شده است که «ما چیزی به نام پدیده لباس شخصی نداریم» و آن را «بیشتر جوسازی» دانسته است.

در حالی «رئیس شورای امنیت کشور» جمهوری اسلامی حضور افراد فاقد لباس و نشان مشخص اما مسلح و دارای هماهنگی و پشتیبانی حکومتی طی اعتراضات را تکذیب می‌کند که تا کنون بر اساس مستندات منتشر شده، چندین نفر از معترضان بر اثر شلیک مستقیم چنین نیروهایی کشته شده‌اند.‌

وزیر کشور دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در این حال گفته است «ماموران اطلاعاتی» در همه جا موظف هستند با «لباس خاص خودشان» باشند و این «اسمش لباس شخصی نیست.»

باوجود آنکه این مقام ارشد سیاسی امنیتی جمهوری اسلامی وجود هرگونه نیروی «لباس شخصی» در جریان اعتراضات سراسری اخیر را نفی می‌کند و آنها را نهایتا نیروهای «اطلاعاتی» می‌داند، بخش‌های دیگر جامعه ایران نیز در این مدت به وجود چنین نیروهایی بارها اشاره و اعتراض کرده‌اند.

جمعی از پزشکان و اعضای کادر درمان مشهد که در ۲۸ مهرماه در ساختمان نظام پزشکی این شهر تجمع کرده بودند، در بند هشتم بیانیه خود اعلام کرده بودند: هرگونه ورود نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و «نیروهای با هویت نامشخص» به محیط‌های آموزشی و درمانی را محکوم نموده و خواستار توقف آن هستیم.

آنچه پرشکان ایرانی «نیروهای با هویت نامشخص» اما با قدرت بالا و حتی امکان ورود بدون مجوز به بیمارستان‌ها، ورود به اتاق عمل‌ها، ربودن برخی معترضان زخمی و...می‌نامند، همان پدیده‌ای است که وزیر کشور جمهوری اسلامی ضمن تکذیب آنها، اظهار داشته که این موضوع «هیاهو تبلیغاتی و رسانه‌ای» است.

در جریان اعتراضات سراسری اخیر در ایران، بیش از ۵۰۰ معترض از جمله ده‌ها «کودک» توسط نیروهای حکومتی «کشته» شده‌اند اما مقامات جمهوری اسلامی تاکنون کشته شدن معترضان را به عواملی مانند «سکته»، «خودکشی»، و یا «پلیس‌نماها» نسبت داده‌اند و هرگز مسئولیت نیروهای سازماندهی شده و دارای پشتیبانی تحت عنوان «لباس شخصی» را بر عهده نگرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG