لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

تودیع و معارفه در نیروی انتظامی؛ اشتری از خامنه‌ای «حلالیت» طلبید، رادان سپاسگزاری کرد


حسین اشتری (راست) و احمدرضا رادان
حسین اشتری (راست) و احمدرضا رادان

در پی عزل و نصب فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی، حسین اشتری در مراسم تودیع و معارفه از علی خامنه‌ای عذرخواهی کرد و «حلالیت» طلبید و احمدرضا رادان فرمانده جدید گفت که این مسئولیت «چون کوه طور» سنگین است.

بر اساس گزارش ایسنا در روز دوشنبه ۱۹ دی از مراسم تودیع و معارفه فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی که با حضور شماری از مقامات حکومتی در ستاد مرکزی «فراجا» برگزار شد، احمدرضا رادان به طور رسمی کار خود را به عنوان فرمانده جدید انتظامی شروع کرد.

در این مراسم حسین اشتری که از اسفند ۱۳۹۳ فرمانده نیروی انتظامی بود، حین ترک این سمت با اشاره به اعتراضات سراسری سال‌های ۹۶، ۹۸، و ۱۴۰۱ که آنها را «بحران‌ها» نامید، با «عذرخواهی» از رهبر جمهوری اسلامی «بابت قصور و تقصیرات احتمالی»، از او «طلب حلالیت کرد.»

او در شرح خدمات خود به جمهوری اسلامی به «بصیرت‌افزایی» اشاره کرد و گفت: «دیدید که در فتنه اخیر علی‌رغم تمام توطئه‌ها، پای مأموران نلرزید و مأموران مظلوم مقتدر بودند.»

اشتری تأکید کرد: «باید به خاطر نقص‌ها و نارسایی‌ها طلب حلالیت نمایم. البته من آنچه که در توانم بود را انجام دادم و خداوند نیز برابر توان هر فرد، از او انتظار دارد.»

بنا بر گزارش‌ها، تداوم اعتراضات سراسری و حاشیه‌های به وجود آمده از دلایل اصلی برکناری حسین اشتری از فرماندهی انتظامی است.

بر اساس اسناد افشا شده از بولتن ویژه سپاه و همچنین فایل صوتی جلسه جانشین سازمان بسیج، موضوع «برکناری فرمانده ناجای سیستان و بلوچستان» موجب ایجاد ترس و دودلی در نیروی انتظامی شده است و حسین اشتری گفته «والله قسم عزل فرمانده ناجای سیستان و بلوچستان دست ما نبود و نتوانستیم کاری کنیم.»

در مراسم تودیع و معارفه فرمانده انتظامی، محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز گفت که نیروی انتظامی «در بیش از ۱۱۰ روز» در جریان اعتراضات سراسری «به دهان کسانی کوبیدند که تلاش داشتند با یک جنگ ترکیبی کشور را با مشکل مواجه کنند» و «البته با کم‌مهری‌هایی نیز روبه‌رو شدند.»

احمدرضا رادان که دوباره از سوی رهبر جمهوری اسلامی به این سمت منصوب شده نیز با سپاسگزاری از علی خامنه‌ای، «حکم او» را «امانتی الهی» دانست که «چون کوه طور سنگینی می‌کند.»

اشاره رادان، به کوه طور یا «کوه سینا» در شمال شرقی کشور مصر است که موسی، پیامبر یهودیان در آن جا مناجات می‌کرد و نخستین بار در این کوه بود که وحی از سوی «یهوه» بر موسی نازل شد.

رادان فرمانده پیشین نیروی انتظامی در سال‌های ۸۷ تا ۹۳ بود و پیش از آن نیز فرماندهی انتظامی تهران بزرگ را به عهده داشت و در آن زمان «گشت ارتقای امنیت اجتماعی» را راه انداخته بود.

بنا بر گزارش‌های نهادهای حقوق بشری، در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ایران از ۲۶ شهریور تا کنون، دست‌کم ۵۱۶ تن، از جمله ۷۰ کودک با استفاده نیروهای حکومتی از انواع سلاح، از جمله اسلحه‌های جنگی، جان باخته‌اند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG