لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

پاپ برای اولین‌بار اعدام معترضان در ایران را محکوم کرد


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز دوشنبه برای اولین‌بار اعدام معترضان در ایران را محکوم کرد و خواستار احترام بیشتر به حقوق زنان شد.

به گفته او، «حق حیات در تمام جاهایی که حکم اعدام همچنان اجرا می‌شود، همانند ایران در این روزها به دنبال تظاهرات اخیر برای مطالبه احترام بیشتر به کرامت زنان، در خطر است.»

رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی در جمع دیپلمات‌ها در واتیکان افزود: «مجازات اعدام نمی‌تواند برای عدالت مورد ادعای دولتی به کار گرفته شود زیرا نه بازدارنده است و نه برای قربانیان عدالت می‌آورد، بلکه تنها تشنگی برای انتقام را افزایش می‌دهد.»

پاپ فرانسیس در ادامه با اشاره به اینکه اعدام «همیشه ناپذیرفتنی است زیرا به مصونیت و کرامت انسان ضربه می‌زند» خواهان پایان دادن به اجرای این شیوه از مجازات در سراسر جهان شد.

اجرای حکم اعدام محمد حسینی و محمدمهدی کرمی در صبح روز شنبه، موجی از محکومیت‌های داخلی و بین‌المللی را به همراه داشته است.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ایران را با اتهاماتی از جمله «بغی، محاربه، و افساد فی‌الارض» مواجه کرده و احتمال صدور حکم اعدام برای آنها وجود دارد.

XS
SM
MD
LG