لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

آلمان: جمهوری اسلامی باید برای ادامه سرکوب و اعدام‌ معترضان «هزینه» بدهد


صدراعظم آلمان، اولاف شولتس - آرشیو
صدراعظم آلمان، اولاف شولتس - آرشیو

صدراعظم آلمان، اولاف شولتس، روز دوشنبه جمهوری اسلامی ایران را به دلیل استفاده از مجازات اعدام علیه تظاهر‌کنندگان محکوم کرد.

سخنگوی او نیز گفت برلین می‌خواهد با تدابیر بین‌المللی جدید فشار بر مقامات ایران را افزایش دهد.

مقامات جمهوری اسلامی روز شنبه دو معترض جوان را به اتهام دست داشتن در قتل یک مامور بسیج در اعتراضات سراسری به دار آویختند. اعدام‌ها با محکومیت اتحادیه اروپا، آمریکا و دیگر کشورهای غربی مواجه شد.

شولتش در توئیتر نوشت: «رژیم ایران با این اعدام‌ها از مجازات مرگ به عنوان ابزاری برای سرکوب استفاده می‌کند.» او این کار را «وحشتناک» خواند.

صدراعظم آلمان گفت که جمهوری اسلامی پس از کشتن محمد مهدی کرمی ۲۲ ساله و سید محمد حسینی ۳۹ ساله باید از اعدام های بعدی خودداری کند. تعداد اعدام‌های گزارش شده مرتبط با اعتراضات تاکنون به ۴ نفر رسیده است.

به گزارش رویترز،‌ سخنگوی دولت آلمان نیز در یک کنفرانس خبری گفت: «به همراه شرکای بین‌المللی‌مان، فشار را بر رژیم ایران بیشتر خواهیم کرد.» او گفت که جمهوری اسلامی باید ببیند که برای ادامه این کارها باید هزینه بدهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان گفت که هدف این است که بر سر بسته چهارم تحریم ها با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب‌ها توافق شود.

XS
SM
MD
LG