لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

ادامه ممنوع‌الخروجی تعدادی از هنرمندان حامی اعتراضات سراسری ایران


گذرنامه ایران
گذرنامه ایران

یک عضو کمیته حمایت حقوقی و قضایی از هنرمندان می‌گوید هنوز تعدادی از هنرمندان ایرانی ممنوع‌الخروج هستند.

مهدی کوهیان، حقوقدان و از اعضای این کمیته، در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ایران با اشاره به رفع مشکل ممنوع‌الخروجی تعداد زیادی از هنرمندان، گفت که برخی از هنرمندان همچنان «درگیر این مسأله هستند و اجازه خروج از کشور را ندارند.»

این عضو کمیته حمایت حقوقی و قضایی هنرمندان ضمن خودداری از ذکر اسامی هنرمندان ممنوع‌الخروج به منظور رعایت «حریم خصوصی افراد»، گفت که اطلاع دارد «هیچ یک از قضات، حکمی مبنی ممنوع کردن هیچ کدام از هنرمندان از فعالیت هنری صادر نکرده‌اند.» به گفته او، براساس قانون مجازات اسلامی، ممنوعیت افراد از اشتغال به شغلی خاص، یک مجازات تکمیلی است و اطلاع دارم که چنین حکمی برای هیچ یک از هنرمندان صادر نشده است.»

از آغاز اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» تعدادی از هنرمندان ایرانی ضمن انتقاد از سرکوب خشونت‌آمیز حکومت، از معترضان حمایت کردند.

برخی از این هنرمندان به دلیل شرکت در تظاهرات، یا انتشار مطالب اعتراضی در فضای مجازی بازداشت شدند، تحت فشار قرار گرفتند، و ممنوع‌الخروج شدند. این در حالی است که گفته می‌شود تعدادی از آنها ممنوع‌المعامله نیز هستند.


در آن هنگام تعدادی از چهره‌های سرشناس مانند منیژه حکمت، مانی حقیقی، یا بهرام رادان بصورت علنی به ممنوع‌الخروج شدن خود اعتراض کردند و این موضوع رسانه‌ای شد.

هر چند که به گفته مهدی کوهیان هیچ حکم قضایی درباره عدم فعالیت هنری هنرمندان صادر نشده است، ولی گفته می‌شود که هنرمندان حامی اعتراضات عملا پیشنهادهای کاری دریافت نمی‌کنند و به‌صورت غیررسمی کنار گذاشته شده‌اند.

کمیته حمایت حقوقی و فضایی از هنرمندان از هنگام آغاز اعتراضات سراسری با هدف کمک به هنرمندانی که در وقایع اخیر یا پیش از آن احضار، ممنوع‌الخروج، ممنوع‌الکار، بازداشت، یا زندانی شدند، شکل گرفت.

به گفته این کمیته، در ماه‌های اخیر ده‌ها سینماگر، یا از اعضای خانه تئاتر و موسیقی با اتهامات مختلفی بازداشت، ممنوع‌الخروج، و حتی زندانی شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به توماج صالحی، خواننده موسیقی اعتراضی، اشاره کرد.

نصیر مشکوری، نویسنده و منتقد موسیقی، به تازگی در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره دلایل برخورد خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی با توماج صالحی، شرایط نگران‌کننده او در زندان، و لزوم حمایت از این رپ‌خوان و سایر هنرمندان دربند، گفت که توماج صالحی پیش از این که یک هنرمند هیپ هاپ باشد، یک کنشگر مدنی و یک انقلابی است، او حتی پیش از اینکه جنبش «زن زندگی آزادی» به این صورت انقلابی شکل بگیرد، در صحنه فعال بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG