لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

امکان خروج از کشور بعد از ۱۴ سال؛ ممنوع‌الخروجی جعفر پناهی رفع شد


حکم ممنوع‌الخروجی جعفر پناهی، کارگردان ایرانی بعد از ۱۴ سال رفع شد.

طاهره سعیدی همسر جعفر پناهی با اعلام خبر رفع ممنوع الخروجی این کارگردان ایرانی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «پس از چهارده سال ممنوع الخروجی جعفر لغو شد و بالاخره برای چند روز هم که شده با هم به سفر می‌رویم.»

جعفر پناهی سینماگر و فعال سیاسی، بهمن گذشته و با سپردن وثیقه، پس از نزدیک به هفت ماه به‌صورت موقت از زندان آزاد شد. او در ماههای گذشته نیز به فعالیت‌های خود ادامه داد و به همراه شمار دیگری از سینماگران همچون فاطمه معتمد‌آریا و محمد رسول‌اف به دیدار خانواده «کیان پیر‌فلک» «کودک ۹ ساله کشته شده در ایذه» رفت.

آقای پناهی همچنین ۲۵ فروردین ماه به همراه شمار دیگری از فعالان هنری و اجتماعی در بیانیه‌ای حملات شیمیایی به مدارس دخترانه را محکوم کرد و آنرا «نظام‌مند» خواند و خواستار معرفی فوری و آنی آمران و مامورین این «جنایت دهشتناک» شد.

جعفر پناهی که از چهره‌های منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود، تیرماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به مقابل اوین رفت و همان‌جا بازداشت و به زندان منتقل شد.

او بهمن ماه ۱۴۰۱ قبل از آزادی موقت، در اعتراض به «رفتارهای فراقانونی و غیرانسانی دستگاه قضایی و امنیتی» اعتصاب غذا کرده بود.

اعتصاب غذای جعفر پناهی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری و هنری جهان داشت و بسیاری از هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی از او حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG