لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

«هنرمندان حکومتی با ظاهر مردمی»؛ رانت در قالب پروژه‌‌های فرهنگی-هنری


دیدار شهاب حسینی و علیرضا دبیر و انتشار خبر عقد قرارداد فدراسیون کشتی با شهاب حسینی بعنوان مدیر شرکت «ندای هفت آسمان» واکنش‌های منفی بسیاری را به دنبال داشت و باز هم موضوع رانت‌های حکومتی برای هنرمندان حکومتی را بر سر زبان‌ها انداخت.

در خبری که فدراسیون کشتی منتشر کرده آمده است: «این دیدار، در راستای تفاهم همکاری درباره افتتاح و بهره‌برداری عمومی از سالن فرهنگی هنری چند منظوره فدراسیون کشتی بین علیرضا دبیر رئیس فدراسیون و شهاب حسینی مدیر عامل شرکت فرهنگی هنری ندای هفت آسمان، به انجام رسید.

کاربری در توییتر در واکنش به این خبر نوشت: «نگاه نکنید شهاب حسینی تو اوج اعتراضات سال گذشته سرکوب مردم را محکوم کرد، به‌ هر حال سفره‌ای پهن شده و شهاب جون هم باید سهم خودش و برداره»

بررسی سوابق شرکت شهاب حسینی نشان می‌دهد این مجموعه صرفا برای فعالیت‌های هنری تاسیس شده است و ورود این شرکت به ساخت و راه‌اندازی مجموعه‌های فرهنگی هنری کمی عجیب به نظر می‌رسد و همین موضوع شائبه تقسیم رانت برای طرفداران نظام را قوت بخشیده است.

البته شهاب حسینی در گذشته نیز به عنوان سفیر برند «شهر فرش» قراردادی امضا کرد که حاشیه‌های بسیاری به دنبال داشت و به رغم تمدید سه ساله قرارداد؛ شهاب حسینی هیچگاه در هیچ مراسم یا تبلیغی برای شهرفرش ظاهر نشد تا بحث رانت‌خواری هنری در یکی از مجموعه‌های «منتسب به آیت‌الله نوری همدانی» بر سر زبان‌ها بیفتد.

دنیای نمایش بواسطه پرده نقره‌ای و قاب جادو، بسیاری را روانه صدر فهرست هنرمندان کرده است که در این بین برخی‌ از آنان با حمایت از نظام و یا در بهترین حالت با سکوت در بزنگاه‌ها، پله‌های ترقی مالی را بالا رفتند، حمایتی که هیچ‌گاه بی‌پاسخ نمانده و از حضور پررنگ در فیلم‌ها و سریال‌ها گرفته تا پروژه‌های اقتصادی دستمزد این حمایت‌ها بوده است.

XS
SM
MD
LG