لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

اعتصاب غذای بیست زندانی سیاسی و اعتراض سازمان عفو بین الملل


حدود ۵۰ زندانی سیاسی در رجایی شهر نگهداری می شوند.
حدود ۵۰ زندانی سیاسی در رجایی شهر نگهداری می شوند.

در حالیکه حدود بیست زندانی سیاسی در ایران در اعتصاب غذا هستند، سازمان عفو بین الملل در تازه ترین بیانیه خود اعلام کرد شرایط زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به قدری بد است که زندانیان برای ساده ترین حقوق انسانی خود ناچار به اعتصاب غذا شده اند.

دست کم دو تن از بستگان زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر به صدای آمریکا گفته اند که ۱۸ زندانی از بیست روز پیش در اعتصاب غذا هستند. این زندانیان به انتقال زندانیان سیاسی زندان به یک بند امنیتی خاص معترض هستند.

نام برخی از زندانیان در اعتصاب غذا به این شرح است: حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیانی، ابوالقاسم فولادوند، جعفر اقدامی، زانیار مرادی، لقمان مرادی، سعید شیرزاد و شاهین ذوقی‌تبار.

پیشتر هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران خبر داده بود که حدود پنجاه زندانی سیاسی به یک بند تازه منتقل شده اند که حتی سرویس بهداشتی آن نیز مجهز به دوربین های مدار بسته است. آنها می گویند محدودیت های بی سابقه ای به این زندانیان اعمال می شود.

بعد از اینکه به اعتراض زندانیان سیاسی رسیدگی نشد، آنها دست به اعتصاب غذا زده اند.

«مگدلنا مغربی» معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد وضعیت زندان رجایی شهر و شرایط موجود برای زندانیان سیاسی، «شرم آور» است.

گلرخ ایرایی، آتنا دائمی و مریم اکبری منفرد سه زندانی زن در اوین نیز به تازگی در نامه ای خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی رجایی شهر شده اند.

دو اعتصاب غذای دیگر

همزمان خبر می رسد که اعتصاب غذای مهدی خزعلی فعال سیاسی نیز وارد دهمین روز شده است. او به بازداشت خود معترض است و به تازگی به بیمارستان بقیهٌ الله متعلق شده است. همچنین روز سه شنبه اعلام شد اعتصاب غذای رضا شهابی فعال کارگری پس از ۱۴ روز کماکان ادامه دارد.

در روزهای اخیر اعتصاب غذای مهدی کروبی، از چهره های سرشناس منتقد حکومت نیز خبر ساز شده بود. آقای کروبی خواستار خروج ماموران امنیتی از داخل منزل و برگزاری دادگاه علنی شده بود. یک روز بعد از اعتصاب غذا مقام های دولت روحانی با حضور در منزل او، اعلام کردند شرط اول او را پذیرفته اند. با اینحال مقام های قضایی می گویند تصمیمی برای برگزاری دادگاه علنی برای کروبی ندارند.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از حدود هفت سال پیش در بازداشت خانگی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG