لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

انتقاد حسن روحانی از برخوردهای امنیتی با استادان دانشگاه


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از نحوه برخورد ماموران امنیتی با استادان دانشگاه هنگام ورود به ایران انتقاد کرد و گفت «دخالت در دانشگاه‌ها باید به حداقل لازم برسد.»

حسن روحانی روز سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در مراسم سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه باید فضایی فراهم شود که استادان دانشگاه در رفت و آمد باشند، گفت: «گاهی هنگامی که استادی وارد کشور می‌شود فردی به دلایل واهی گذرنامه وی را می‌گیرد و از او پرسش‌هایی مطرح می‌کند. کافی است به فردی بگوییم که برای پاسخ به پرسش‌هایی وارد اتاقی شوید. در آن زمان دیگر مرغ از قفس پریده است.»

حسن روحانی گفت: «این عده از کجا و براساس کدام قانون چنین حق و اجازه‌ای را برای خودشان قایل می‌شوند. نباید با اساتید و عالمان که سرمایه‌های ماندگار کشور هستند، اینگونه برخورد کرد.»

او گفت: «منزلت و احترام، حق بزرگان و نخبگان است و هیچکس حق برخورد با شهروندان را خارج از چارچوب قانون ندارد.»

حسن روحانی گفت در دانشگاه‌ها و مراکز علمی دولتی «تنگ‌نظری‌هایی» وجود دارد که ممکن است باعث شود «یک استاد دانشگاه نتواند کرسی تدریس خود را در دانشگاه حفظ کند و در چنین مواردی این دانشگاه آزاد است که می‌تواند این دسته از اساتید را جذب کرده و مانع از خروج آنها از کشور شود.»

به گزارش خبرگزاری ها، آقای روحانی با بیان اینکه استادان دانشگاه منزلت اجتماعی می‌خواهند اضافه کرد: «چرا به اساتید خود احترام نمی‌گذاریم و چرا این واقعیت را باور نمی‌کنیم که ایران از آن تمام ایرانیان جهان است.»

او گفت که در سفر خود به نیویورک شاهد علاقمندی استادان ایرانی برای حضور و فعالیت در ایران بوده است.

دانشگاه آزاد اسلامی از جمله مراکزی بود که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، و به ویژه پس از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، تحت فشار شدید نمایندگان و مقامات اصولگرا قرار گرفت.

مقامات ایران اذعان می‌کنند که ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین فرار نخبگان و دانشگاهیان را از کشور دارا است.

سال گذشته نشریه هافینگتون پست مقاله‌ای را به قلم چند تن از اساتید دانشگاه منتشر کرد که در آن «فشارهای امنیتی» عامل اصلی فرار مغزها از ایران عنوان شد بود. این گزارش به برخورد با شهروندانی نظیر امید کوکبی، دانشجوی فیزیک کوانتوم در دانشگاه آستین که برای دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرد و بازداشت شد، اشاره کرده است.

این دانشمند جوان ایرانی ۴ سال پیش به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم به زندان محکوم شد. با وجود این آقای کوکبی اتهامات خود را رد کرد و گفت که به دلیل سرباز زدن از همکاری با برنامه هسته‌ای ایران، زندانی شده است.

XS
SM
MD
LG