لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۰

روحانی: نمی‌توان به قوه قهریه که دستبند و کلت دارد گفت اجتهاد کن


روحانی: نمی‌توان به قوه قهریه که دستبند و کلت دارد گفت اجتهاد کن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، بار دیگر بر سخنان پیشین خود مبنی بر اینکه وظیفه پلیس اجرای قانون است نه اجرای احکام اسلام تاکید کرد و گفت که نمی‌توانیم به قوه قهریه نظام که دستبند و کلت همراهش است بگوییم بیا و اجتهاد کن.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای روحانی روز دوشنبه ۱۴ اردیبهشت در مراسم گرامیداشت روز معلم همچنین گفت: «نمی‌شود به هرکسی گفت که تو مجتهدی و می‌توانی اجتهاد کنی، چون آن وقت سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.»

این سخنان در حالی مطرح می شود که هفته گذشته برخی از مراجع تقلید، رئیس مجلس خبرگان رهبری و تعدادی از نمایندگان مجلس به گفته های حسن روحانی اعتراض کردند.

محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری ایران عنوان کرد «اگر قوه مجریه بگوید اسلام نه، اسلام به او می گوید شما نه.»

حسن روحانی در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر این که آموزش و پروش باید از حالت دولتی محض به تدریج و قدم به قدم خارج شود، گفت: بیش از ۱۰ درصد مدارس کشور غیر دولتی است که باید این تعداد افزایش یابد.

به گفته آقای روحانی، ما باید علم را جهانی بیاموزیم حتی در مهارت ها باید از دنیا بیاموزیم، ولی پرورش و اخلاق را با آموزش های دینی، اسلامی و فرهنگ ایرانی بیاموزیم.

سخنان روحانی درباره اینکه «نمی توان به قوه قهریه نظام گفت اجتهاد کن» در حالی بیان می شود که قانون «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» معروف به قانون «امر به معروف» به تازگی از سوی مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری ابلاغ شده است.

این قانون که در زمان بررسی در مجلس جنجال برانگیز شد، این نگرانی را ایجاد کرد که اقدامات افراطی و خودسرانه از سوی نهادهایی مانند بسیج و نیروی انتظامی، در قالب امر به معروف و نهی از منکر، حقوق شهروندی را نادیده بگیرد.

همزمان با بررسی این قانون در مجلس در سال گذشته، در اصفهان چند مورد اسیدپاشی به صورت دختران کم حجاب صورت گرفت.

طبق این قانون، خودروی افراد و همچنین قسمت های مشترک آپارتمان ها حریم خصوصی مردم شمرده نمی شود. حسن روحانی، در زمان تبلیغات آخرین انتخابات ریاست جمهوری در ایران، از اقدام نیروی انتظامی برای ورود به قسمت های مشترک آپارتمان ها و جمع آوری ماهواره ها انتقاد کرده بود و گفته بود قسمت مشاع آپارتمان، برای ساکنان آن آپارتمان مشاع است و نه افراد دیگر.

XS
SM
MD
LG