لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۷

رئیس دانشگاه آزاد برکنار و رئیس جدید تعیین شد


رای گیری برای عزل فرهاد دانشجو

رئیس معزول دانشگاه آزاد گفت عزل وی به خاطر مصلحت و تغییرات در شرایط کشور پس از انتخابات بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، فرهاد دانشجو، رئیس دانشگاه آزاد که سال گذشته درپی برکنارشدن عبدالله جاسبی به ریاست این دانشگاه انتخاب شده بود، روز چهارشنبه ۲۷ شهریور در جلسه فوق العاده هیئت امنای این دانشگاه از مقام خود برکنار شد.

به گفته دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد، هیئت امنای دانشگاه آزاد در جلسه امروز پس ازبررسی مسائل عمومی و با توجه به مصالح دانشگاه با اکثریت آرا تصمیم به تغییر رئیس دانشگاه آزاد گرفت. به گفته یاسر هاشمی، هیئت امناء حمید میرزاده را به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد انتخاب کرد که به عنوان گزینه پیشنهادی اعضای هیئت امنا به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی خواهد شد.

به گزارش سایت انتخاب، برکنار ی دانشجو وانتخاب میرزاده در جریان رای گیری و با ۶رای مثبت در برابر ۲ رای منفی صورت گرفته است. فرهاد دانشجو برادر کامران دانشجو وزیر علوم و تحقیقات و فن آوری دولت احمدی نژاد است که از ۲۳ بهمن ۱۳۹۰ ریاست دانشگاه آزاد را برعهده گرفت. او ازسال ۱۳۸۴ با روی کار آمدن احمدی نژاد به ریاست دانشگاه تربیت مدرس منصوب شد و تا سال ۱۳۸۹ در این مقام بود.

یاسر هاشمی توضیح بیشتری درباره علل برکناری فرهاد دانشجو نداده است. جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری نیز در باره علت برکناری فرهاد دانشجو تنها به این اکتفا کرد که بگوید: «هیأت امنای دانشگاه آزاد اینطور صلاح دیدند که دکتر حمید میرزاده سرپرست این دانشگاه شود». او به علت این صلاح دید اشاره ای نکرد. فرهاد دانشجونیز در پی این جلسه به خبرنگاران گفت علت برکناری اش مصلحت و تغییر شرایط پس از انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

پس از ریاست ۳۰ ساله عبدالله جاسبی، رئیس پیشین دانشگاه آزاد، دوران ریاست یک سال و نیمه فرهاد دانشجو به نظر بسیار کوتاه می رسد.

برگماری پرجنجال
درپی جنجال ها برای کوتاه کردن دست عبدالله جاسبی، رئیس پیشین دانشگاه آزاد از سه دهه ریاست بر این دانشگاه، هیئت امنای این دانشگاه در جلسه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۰ که با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی، و حمید میرزاده به عنوان اعضای مؤسس، محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، کامران دانشجو به عنوان وزیر علوم، مرضیه دستجردی به عنوان وزیر بهداشت و فرهاد دانشجو، بهمن یزدی، و فریدون عزیزی به عنوان سه نماینده شورای انقلاب فرهنگی و عبدالله جاسبی رئیس دانشگاه و دبیر هیئت امنا برگزار شد، آقای رفسنجانی خواستار ارائه برنامه نامزدها پیش ازرای گیری شد اما گروه مقابل ارائه برنامه را لازم ندید و اعلام کرد که با ریاست فرهاد دانشجو موافقت دارد و او را به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اعلام کرد.

دبیرخانه هیئت امنا با صدور بیانیه ای این انتخاب را رد کرد. این بیانیه می گفت ریاست جلسه با هاشمی رفسنجانی بوده و پیشنهاد او برای رای گیری انجام نشده است. اما کامران دانشجو، وزیر علوم ادعا کرد که ریاست جلسه با او بوده است. همان روز ریاست فرهاد دانشجو در شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن با احمدی نژاد رئیس جمهور وقت بود، تایید شد.

با این حال به دلیل ادامه اختلاف ها و وجود گزارش هایی که از تعیین ضرب الاجل برای امضای حکم فرهاددانشجو توسط آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس هیئت امنا داده می شد، در ۲۳ بهمن هیئتی ۵ نفری از شورای انقلاب فرهنگی با اقای هاشمی دیدار کردند. درپی این دیدار فرهاد دانشجو پس از دفاع از انتخاب خود به ریاست دانشگاه در جلسه پیشین هیئت امنا، تهدید کرد که درصورت رای گیری از نامزدی خودداری می کند.

معزولیت آرام
آقای دانشجو تا روز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ که با رای اکثریت هیئت امنای دانشگاه آزاد برکنار شد، ریاست این دانشگاه را برعهده داشت. در این روز پس از عزل فرهاد دانشجو از مقام خود، که به گفته خود او «در فضایی آرام و دوستانه» صورت گرفت، حمید میرزاده به سرپرستی دانشگاه آزاد انتخاب شد. حمید میرزاده معاونت جاسبی را برعهده داشت و در جریان انتخاب فرهاد دانشجو در سال ۱۳۹۰ رقیب او برای احراز این مقام بود.

دوران دانشجو
دوران ریاست کمتر از یک سال و نیمه دانشجو بر دانشگاه آزاد با انتقادهای زیادی همراه بوده است. عزل و نصب های بی منطق یا خودسرانه، ریخت و پاش های چشمگیر مانند برگزاری افطارها و ضیافت های گوناگون برای نمایندگان مجلس و مقام های دیگر در حالی که مخارج این دانشگاه خصوصی از محل شهریه دانشجویان تامین می شود، سیاست زده کردن هدف ها وسیاست های دانشگاه آزاد و بازنشسته کردن یا اخراج استادان معترض به سیاست های او، تشکیل هیئت امناهای استانی برای نفوذ در استان ها و نکات دیگر از جمله این انتقادهاست. در نامه ای که سرپرست بازرسی ویژه احمدی نژاد در ۱۲ مرداد ۱۳۹۲به فرهاد دانشجو ارسال کرده در باره ۲۴ مورد تخلف گسترده مالی، سیاسی، آموزشی و اداری و تشکیلاتی دراین دانشگاه از او سوال کرده است. تصویر این نامه در سایت انتخاب و چند سایت اصلاح طلب دیگر منتشر شده است.

فرهاد دانشجو به شرق گفته است که اهل سیاست نیست و مرد دنیای علم است و به عالم علم بازمی گردد.
XS
SM
MD
LG