لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

«محمد توسلی» نخستین شهردار تهران پس از انقلاب، دبیر کل نهضت آزادی شد


آقای توسلی از جمله اعضای قدیمی نهضت آزادی است که بعد از مرگ ابراهیم یزدی به دبیر کلی این تشکل رسید.
آقای توسلی از جمله اعضای قدیمی نهضت آزادی است که بعد از مرگ ابراهیم یزدی به دبیر کلی این تشکل رسید.

شورای مرکزی نهضت آزادی می گوید از مدتها پیش محمد توسلی را به عنوان جانشین ابراهیم یزدی انتخاب کرده است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که با امضای هاشم صباغیان، نایب رئیس شورای مرکزی نهضت آزادی جمعه ۲۴ شهریور در برخی وبسایت‌های خبری و خبرگزاری‌های داخلی ایران منتشرشد، آقای توسلی پیش از درگذشت ابراهیم یزدی، دبیر کل پیشین نهضت آزادی به عنوان جانشین او انتخاب شد.

در این اطلاعیه آمده است: «شورای مرکزی نهضت آزادی ایران، با توجه به وخامت حال دکتر یزدی، و شرایط خاص با نظر و حضور او در جلسه مورخ ۱۳۹۶/۲/۱۴، طی مصوبه‌ای به اجماع، جناب آقای مهندس محمد توسلی از اعضای دیرین نهضت آزادی ایران و از مدیران بعد از انقلاب را با توجه به سوابق و توانایی‌هایشان، به عنوان دبیرکل نهضت آزادی ایران برگزید.»

ابراهیم یزدی که پس از درگذشت مهدی بازرگان، دبیر کل نهضت آزادی بود، سه هفته پیش به دلیل ابتلا به سرطان در ۸۶ سالگی درگذشت.

او از مشاوران آیت الله خمینی بود در یک سال آغازین انقلاب سمت های مهمی چون عضو شورای انقلاب و وزارت خارجه را برعهده گرفت اما با سرنگونی دولت بازرگان، او نیز کنار گذاشته شد و در حدود چهاردهه گذشته از چهره های سرشناس منتقد حکومت در داخل نظام ماند.

آقای توسلی ۷۹ ساله که به عنوان سومین دبیر کل نهضت آزادی انتخاب شده است، پیشتر رئیس دفتر سیاسی حزب بود.

او که نخستین شهردار پس از انقلاب بود، حدود دوسال این سمت را برعهده داشت.

از چپ: محمد توسلی، احمد صدر حاج سید جوادی، مهدی بازرگان و یدالله سحابی
از چپ: محمد توسلی، احمد صدر حاج سید جوادی، مهدی بازرگان و یدالله سحابی

آقای توسلی نیز همچون دیگر اعضای نهضت آزادی پس از کناره گیری از قدرت بارها دستگیر و زندانی شد که در آخرین مورد، سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و سه سال را در زندان گذراند.

نهضت آزادی که یکی از احزاب قدیمی ایران است از سوی مقامات جمهوری اسلامی غیرقانونی شناخته شده است. اگر چه این حزب به فعالیت تشکیلاتی خود ادامه می‌دهد اما حکومت اجازه فعالیت سیاسی‌های سیاسی به اعضای آن نمی دهد و صلاحیت آنها را برای نامزدی در هر انتخاباتی، رد می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG