لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

پایان رسیدگی به صلاحیت نامزدهای مجلس در هیات‌های اجرایی؛ رسایی و ملی مذهبی‌ها ردصلاحیت شدند


نمایی از ساختمان وزارت کشور ایران
نمایی از ساختمان وزارت کشور ایران

در اولین مرحله از تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، هیات‌های اجرایی صلاحیت دو هزار و ۲۹۹ نفر را در تهران تایید کردند. هرچند هنوز از رد صلاحیتها خبر قطعی نیست اما گفته شده که اعضای نهضت‌آزادی‌ایران و چهره‌های ملی-مذهبی صلاحیت شان در هیات های اجرایی رد شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آنگونه که روز سه شنبه ۱۵ دی اعلام شده است، در تهران ۱۱۵ نفر رد صلاحیت شدند و ۲۸ نفر هم انصراف دادند. این تعداد در مجموع کمتر از ۷ درصد کل داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس در تهران است.

سرشناس‌ترین چهره در میان رد صلاحیت‌شدگان، حمید رسایی نماینده فعلی مجلس، عضو جبهه پایداری و از منتقدان تندروی دولت است. خبرگزاری ایسنا نوشته است که او روز یکشنبه رد صلاحیت شده است.

حمید رسایی در وبسایت شخصی خود دلیل رد صلاحیت را مستندات ارائه شده از طرف هیأت بدوی تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری اعلام کرده است.

از سوی دیگر به گزارش خبرآنلاین، جواد خیابانی مجری برنامه های ورزشی و گزارشگر فوتبال، که با شعار "من نماینده نیستم، نوکرتونم" برای نامزدی انتخابات مجلس ثبت نام کرده بود نیز رد صلاحیت شده است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی که قرار است هفتم اسفند ماه برگزار شود، از نظر تعداد داوطلبان نامزدی در انتخابات در تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه عنوان شده است.

بر اساس اعلام وزارت کشور، بیش از ۱۲ هزار نفر برای نامزدی در انتخابات مجلس نام نویسی کرده اند که از این میان بیش از دو هزار و ۴۴۰ نفر داوطلب نامزدی از تهران هستند.

رد صلاحیت ملی-مذهبی ها

در حالیکه هنوز اخبار رسمی از رد صلاحیت اعضای گروه‌ های سیاسی منتشر نشده است اما وبسایت میزان خبر که اخبار فعالان ملی مذهبی را منتشر می‌کند اعلام کرده است که هیئت اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی اعضای نهضت‌آزادی‌ایران و چهره‌های ملی-مذهبی را رد صلاحیت کردند.

به گزارش این سایت هیئت اجرایی، غفار فرزدی و هادی هادی‌زاده از اعضای شورای مرکزی نهضت‌آزادی‌ایران و غفارزاده، یحیایی و حمید کریم حدیثی، از چهره‌های ملی-مذهبی در شهرهای تبریز و لاهیجان، جزو لیست ردصلاحیت‌های هیئت اجرایی هستند.

XS
SM
MD
LG