لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

دادستان دو کارگر را مقصر آتش سوزی پلاسکو معرفی کرد


آتش سوزی ساختمان پلاسکو
آتش سوزی ساختمان پلاسکو

دادستان تهران مقصران آتش سوزی در ساختمان پلاسکو را چند کارگر معرفی کرد که به منظور گرم کردن خود با بی احتیاطی موجب شروع آتش سوزی شدند.

عباس جعفری دولت آبادی روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند در یک نشست اداری با مقامات قضایی تهران ضمن اعلام غیرعمدی بودن آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو، استفاده از «یک هیتر غیراستاندارد با سیم طولانی» توسط چند کارگر که قصد گرم کردن خود را داشتند را دلیل شروع این حادثه دانست.

او با بیان اینکه این کارگران به خطای خود اقرار کردند گفت که در هنگام حادثه با توجه به نقص کپسول آتش‌نشانی، کارگران در تلاش برای خاموش کردن آتش که به سقف کاذب کشیده شده بود از کپسول دیگری استفاده کردند که موجب گسترش آتش در ساختمان شد.

یک روز پیش از این نیز سرپرست دادگاه جنایی تهران نیز به قصور دو کارگر در آتش سوزی ساختمان پلاسکو اشاره کرده بود.

اعلام قصور دو کارگر در مورد حادثه در حالی که هنوز گزارش کامل درباره تمام دلایل حادثه منتشر نشده است، واکنش‌هایی را در پی داشت.

محسن سرخو، عضو شورای شهر تهران درباره این موضوع گفت که کارشناسی در ارتباط با دلایل بروز حادثه پلاسکو و تشخیص مقصران حادثه، در حوزه کار دادسرا نیست؛ بلکه باید فرایند کارشناسی، دقیق و حساب شده انجام شود.

به گفته او نباید کارگران را مقصر قلمداد کرد.

حسین حبیبی، دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز به خبرگزاری ایلنا نیز اعلام تقصیر دو کارگر در رابطه با شناسایی عوامل حادثه پلاسکو را «ضعیف‌ترین و مضحک‌ترین» حالت دانست.

او اضافه کرد: «اصلا چرا باید شرایط طوری باشد که دو کارگر برای تامین نیازهای ضروری خود مجبور به برق دزدی بشوند؛ حتی اگر اقرار صورت گرفته صحت داشته باشد، نباید کارگران را مقصر قلمداد کرد.»

به گفته او این قصور به دلیل کوتاهی مسئولان و کارفرمایان صورت گرفته است.

ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری تهران صبح روز ۳۰ دیماه آتش گرفت و چهار ساعت پس از آتش سوزی در حالیکه تعدادی از آتش نشانان و افراد عادی هنوز در ساختمان بودند، فروریخت.

در جریان این حادثه ۱۶ آتش نشان و چهار نفر از افراد دیگری که در ساختمان بودند کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG