لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

آتش‌نشان مصدوم: اگر بیسیم داشتیم این همه کشته در پلاسکو نمی‌دادیم


همزمان با کشف دو قطعه از پیکر جان باختگان حادثه ساختمان پلاسکو، یکی از آتش‌نشانان مصدوم در مصاحبه‌ای عنوان کرده که اگر امکانات «بسیار ضعیف» نبود تعداد قربانیان بسیار کمتر می‌شد.

محمود قربانی، آتش نشانی که در بیمارستان بستری است در گفت‌وگو با وبسایت خبرآنلاین عنوان کرده که «امکانات آتش نشانی نسبت به پرسنلش بسیار ضعیف است، هر نفر از ما باید بیسیم داشته باشد. اگر بیسیم داشتیم احتمال داشت به جای ۱۶ شهید، ۳ یا ۴ نفر شهید می‌شدند؛ اگر بیسیم داشتیم تعداد قربانی‌ها خیلی کمتر بود.»

آقای قربانی که مجروح جنگی هم هست، توضیح داده که «قرمان تخلیه» فرمانده به دلیل نبود بیسیم دیر به برخی از آتش‌نشانان رسیده و آنها فرصت کافی برای خروج از ساختمان نداشته‌اند.

از سوی دیگر احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی از کشف قطعات جدید اجساد در محل دپوی آوار پلاسکو خبر داده و گفته که اعلام نظر قطعی پس از آزمایش دی‌ان‌ای(DNA) انجام خواهد گرفت.

روز سی‌ام دی ماه ساختمان پلاسکو یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های بلندمرتبه تهران در خیابان جمهوری بر اثر آتش‌سوزی فروریخت و پس از هشت روز آواربرداری مجموعا پیکر ۱۹ قربانی این حادثه کشف شد. ۱۶ تن از کشته‌شدگان آتش‌نشان بوده‌اند و دو آتش‌نشان نیز در بین ۵۵ مصدومی که به بیمارستان منتقل شده‌اند حضور دارند.

زیر آوار ماندن آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو از یک سو با موج بزرگی از ابراز همدردی با آتش نشانان در داخل و خارج ایران روبرو شد و از سوی دیگر انتقادات بسیاری به عملکرد مدیریت شهری در ایمن‌سازی ساختمان‌ها و تجهیز آتش‌نشانی در پی داشت.

منتقدان معتقدند که شهرداری تهران در هشدارها و برخورد با ساختمان‌های ناایمن همچون ساختمان پلاسکو در تهران تلاش کافی نکرده است.

از سوی دیگر اختصاص نیافتن بودجه کافی برای تجهیز آتش‌نشانی و مدیریت آواربرداری و نجات زیرآوارماندگان هم موجب انتقاداتی به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG