لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

آواربرداری از ساختمان پلاسکو ادامه دارد؛ آغاز بیرون آوردن جنازه ها، یک روز عزای عمومی


همزمان با ادامه آوار برداری از ساختمان پلاسکو توسط نیروهای امدادی شهر تهران، دولت روز شنبه دوم بهمن را عزای عمومی اعلام کرد.

در اواخر روز شنبه اخباری از بیرون آوردن چند جنازه منتشر شد تا اینکه سخنگوی آتش نشانی به شبکه خبر گفت که جنازه یک آتش نشان از زیر آوار بیرون آورده شده است.

ادامه آوار برداری در روز دوم

خبرگزاری های ایران روز جمعه اول بهمن گزارش دادند که نیروهای امدادی و آتش نشانی تهران در دومین روز از حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو به آواربرداری، مهار آتش و جستجو برای یافتن آتش نشانان و افراد زیر آوار مانده ادامه دادند.

صبح روز پنجشنبه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در قلب تجاری تهران منجر به چند انفجار، ذوب شدن سازه فلزی و فروریختن این ساختمان شد. در جریان این حادثه حدود ۲۵ نفر از جمله نیروهای آتش نشان و افراد دیگر که در ساختمان باقی مانده بودند، زیر آوار ماندند.

یافتن جسد، اعلام عزای عمومی

یک روز پس از حادثه رسانه ها به نقل از مقامات رسمی اعلام کردند که یکی از آتش نشانان که در جریان امدادرسانی آسیب دیده بود در بیمارستان درگذشت. خبرگزاری ایسنا نیز عصر جمعه گزارش داد که پیکر بی جان دو آتش نشان دیگر نیز در جریان آواربرداری پیدا شد اما بیرون کشیدن آنان وجود نداشت.

انتظار می رود به دلیل شدت آوار و ادامه آتش سوزی پراکنده، بیشتر آتش نشانان زیر آوار مانده جان سپرده باشند. از این رو هیات دولت جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه ای به مناسب سانحه پیش آمده برای آتش نشانان، روز شنبه دوم بهمن را عزای عمومی اعلام کرد.

با این حال تلاش ها برای یافتن افراد زنده مانده در زیر آوار، غروب شنبه با ورود سگهای زنده یاب به میان آوار، وارد مرحله دیگری شد.

ابراز همدردی

در پی زیر آوار ماندن آتش نشانانی که مشغول امدادرسانی و خاموش کردن آتش ساختمان پلاسکو بودند، پیامهای ابراز همدردی در داخل و خارج ایران منتشر شد.

همدردی شهروندان با آتش نشانان
همدردی شهروندان با آتش نشانان

برخی از شهروندان در تهران و دیگر شهرها با قرار دادن دسته گل و روشن کردن شمع مقابل ایستگاههای آتش نشانی ، به ویژه ایستگاه آتش نشانی حسن آباد در مرکز تهران، با آتش نشانان همدردی کردند

. تعدادی از شهروندان هم برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کردند.

در این بین، سازمان های آتش نشانی برخی از کشورها این حادثه را تسلیت گفتند.

انتقادها به پیشگیری نکردن از حوادث

از سوی دیگر، همزمان با ابراز همدردی گسترده با آتش نشانان و آسیب دیدگان حادثه فروریزی ساختمان پلاسکو، انتقاداتی نیز نسبت به عملکرد مدیریت شهری در پیشگیری از حوادث منتشر شده است.

مقامات شهرداری تهران در پاسخ به این انتقادات اعلام کردند که پیش از این حادثه، 15 اخطار نسبت به ایمنی ساختمان پلاسکو به مدیران این ساختمان داده بودند.

بیکاری حدود چهار هزار نفر

از سوی دیگر، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که با ویران شدن ساختمان پلاسکو و تخریب حدود 580 کارگاه، حدود 4 هزار کارگر بیکار شدند. به گفته او به کارگران تحت بیمه سازمان تامین اجتماعی بیمه بیکاری و به آسیب دیدگان هزینه درمانی تعلق می گیرد.

پلیس پایتخت نیز اعلام کرده است که افرادی که بستگانشان در پی حادثه پلاسکو ناپدید شده اند، به ساختمان پلیس آگاهی مراجعه کنند.

آتش نشانان در داخل ساختمان پلاسکو دقایقی پیش از فروریزی
آتش نشانان در داخل ساختمان پلاسکو دقایقی پیش از فروریزی

تصاویر خبرگزاری ایرنا دقایقی پیش از فروریزی ساختمان نشان می دهد که علاوه بر آتش نشانان، تعدادی از مغازه داران نیز در ساختمان پلاسکو حضور داشتند.

کاهش امید برای زنده یافتن آتش نشانان در زیر آوار

برخی از خبرگزاری ها گزارش داده اند که به دلیل حرارت بسیار بالا در زیر آوار و فشار تخریب، احتمال زنده یافتن آتش نشانان زیر آوار مانده بسیار کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری میزان، جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی تهران عصر روز جمعه گفت: «باتوجه به آتش و حرارت زیادی که در زیر آوار وجود دارد ممکن است به بدن های سالم همکارانمان نرسیم.»

با این حال او تاکید کرد که آواربرداری ادامه می یابد.

در آخرین اقدامات روز جمعه برای دسترسی به زیر آوار ماندگان، یکی از ساختمان های کنار ساختمان پلاسکو به طور کنترل شده تخریب شد.

پوشاندن محل جستجو؛ احتمال دیده شدن پیکر آتش نشانان

خبرگزاری ها گزارش داده اند که در ادامه جستجو برای آتش نشانان زیر آوار مانده، اطراف محل جستجو با پلاستیک پوشانده شده است.

به خبرنگاران گفته شده که برای حفظ حرمت پیکر ⁧آتش نشان جان باخته، دیگر اجازه تصویربرداری به خبرنگاران داده نمی شود.

همدردی شهروندان با آتش نشانان
همدردی شهروندان با آتش نشانان
همدردی شهروندان با آتش نشانان
همدردی شهروندان با آتش نشانان

ساعاتی پس از آن، خبرگزاری ها اعلام کردند که جنازه یکی از آتش نشان از زیر آوار بیرون کشیده است.

شهردار تهران نیز جمعه شب در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که آوار برداری از پلاسکو شش روز طول میکشد.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در آخرین ساعات جمعه شب با تکذیب خبر بیرون آوردن چهار جسد گفت که فعلا بیرون آوردن یک جسد تایید می شود.

همدردی شهروندان با آتش نشانان
همدردی شهروندان با آتش نشانان

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG