لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۷

دبیر کل ناتو هشدار داد: ایران ارسال موشک بالستیک به روسیه را مد نظر دارد


ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)
ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گوید که ایران ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه جهت استفاده در جنگ اوکراین را مد نظر دارد.

ینس استولتنبرگ، در کنفرانسی خبری در استانبول ضمن اشاره به ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه، این اقدام را نکوهش کرد و گفت که «این غیرقابل پذیرش است.»

او همچنین افزود که هیچ کشوری نباید به مسکو در این جنگ غیرقانونی کمک کند.

ارائه اسناد مختلف از حضور پهپادهای ایرانی در جنگ روسیه علیه اوکراین درحالی صورت می‌گیرد که تهران همچنان بر موضع خود مبنی بر عدم مشارکت در جنگ اوکراین تاکید می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، هفته گذشته با انتشار تصویری از خود در کنار یک فروند پهپاد سرنگون‌شده وعده داد که اوکراین بر نیروی هوایی روسیه غلبه خواهد کرد.

پهپادهای انفجاری شاهد-۱۳۶ که اوکراین می‌گوید مسکو استفاده از آنها را شدت بخشیده از عمده تولیدات جمهوری اسلامی به شمار می‌روند. کی‌یف می‌گوید که مسکو تاکنون دست کم از ۴۰۰ فروند از این پرنده‌ها در حملات هوایی خود علیه اوکراین استفاده کرده است.

وزیر امور خارجه اوکراین نیز در یک کنفرانس خبری در کی‌یف با اعلام این که تحویل سلاح‌های جدید ایران به روسیه، یک تهدید جدی است، به ایران توصیه کرد با یک تصمیم عاقلانه همکاری نظامی با روسیه را قطع کند.

ایالات متحده همچنین می‌گوید که ایران برای کمک به پرتاب پهپادهایش پرسنل نظامی به کریمه فرستاده است. اوایل ماه گذشته، جان کربی، هماهنگ کننده‌ ارشد ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت که فرستادن پرسنل نظامی به معنای دخالت مستقیم ایران در درگیری است.

پشتیبانی ایران از روسیه در جنگ با اوکراین و نیز سرکوب اعتراضات اخیر ، باعث اعمال تحریم‌های بیش‌تر علیه ایران از سوی ایالات متحده شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته گذشته گفت که ایالات متحده «هر روشی که برایش ممکن است – و نه فقط تحریم‌ها - را در نظر می‌گیرد» تا مانع انتقال تسلیحات ایران به روسیه شود. او گفت که ایالات متحده «در تلاش است تا این شبکه‌ها را از بین ببرد.»

XS
SM
MD
LG