لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

تحویل پهپاد به روسیه؛ سه کشور اروپایی خواهان تحقیق سازمان ملل درباره ایران شدند


بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت در خارکف؛ اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ایران است.
بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت در خارکف؛ اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ایران است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه در نامه‌ای مشترک به سازمان ملل متحد، خواستار تحقیق درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین شدند.

در این نامه که به امضای سفیران این سه کشور در سازمان ملل رسیده، سه کشور اروپایی استدلال کرده‌اند که چنین اقدامی از سوی ایران ناقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

به گفته آنها، «ما از تحقیقات تیم دبیرخانه سازمان ملل که مسئول نظارت بر اجرای قطعنامه ٢٢٣١ است، استقبال می‌کنیم و آماده حمایت از کار دبیرخانه در تحقیقات فنی و بی‌طرفانه هستیم.»

اوکراین می‌گوید روسیه از پهپادهای انتحاری شاهد-۱۳۶ ایران برای حمله به زیرساخت‌ها و غیرنظامیان این کشور استفاده می‌کند.

جمهوری اسلامی تحویل پهپاد به روسیه را رد می‌کند و روسیه استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین را تکذیب می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، هر سال دو بار در ماه‌های ژوئن و دسامبر گزارشی درباره اجرای قطعنامه ٢٢٣١ به شورای امنیت می‌دهد. گوترش احتمالا در گزارش آتی خود به موضوع پهپادهای ایرانی اشاره کند.

آمریکا، بریتانیا، و فرانسه به عنوان سه عضو همیشگی شورای امنیت سازمان ملل در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند ایران با تامین پهپاد برای روسیه، قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند.

در همین ارتباط، اتحادیه اروپا و بریتانیا روز پنجشنبه تحریم‌هایی علیه سه فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی به دلیل نقش‌شان در روابط نظامی ایران با روسیه وضع کردند.

XS
SM
MD
LG