لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۹

کنعانی: ارتباطی میان جنگ اوکراین و قطعنامه ٢٢٣١ وجود ندارد


ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز شنبه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و بریتانیا و همچنین نامه مشترک سه کشور اروپایی برای تحقیق درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را محکوم کرد.

اتحادیه اروپا و بریتانیا روز پنجشنبه سه فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل نقش‌شان در روابط نظامی ایران و روسیه و مشخصا تحویل پهپاد ایرانی به ارتش پوتین تحریم کردند.

همچنین سفیران سه کشور بریتانیا، فرانسه، و آلمان روز جمعه با ارسال نامه‌ای مشترک به سازمان ملل استدلال کرده‌اند که تحویل پهپاد از سوی ایران به روسیه ناقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد است و سازمان ملل باید در این باره تحقیق کند.

ناصر کنعانی در واکنش به این تحولات گفت ادعاهای طرف‌های اروپایی مبنی بر انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه «واهی و بی‌اساس» هستند.

به گفته کنعانی، این کشورها می‌خواهند «یک تفسیر گمراه‌کننده» از قطعنامه ٢٢٣١ ارائه دهند در حالیکه «موضوعات جاری در اوکراین با قطعنامه ٢٢٣١ در موضوع و محتوا کاملا بی‌ارتباط است.»

در روزهای گذشته آمریکا، بریتانیا، آلمان، و اتحادیه اروپا ایران را به نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت از طریق تحویل پهپاد به روسیه متهم کرده‌اند؛ اتهامی که در صورت اثبات ممکن است به فعال‌سازی «مکانیسم ماشه» منجر شود.

XS
SM
MD
LG