لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

درخواست زلنسکی از اسرائیل برای کمک به اوکراین در پی افزایش همکاری روسیه و ایران


ولودیمیر زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در جریان مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اسرائیل، به تشریح نظرات و دیدگاه‌های خود در رابطه با تهاجم نظامی روسیه به این کشور پرداخت.

متن نوشتاری بخش‌هایی از این گفت‌وگو در تارنمای «تایمز اسرائیل» منتشر شده است.

ولودیمیر زلنسکی ضمن ابراز تاسف از بی‌طرفی اسرائیل در جنگ طولانی روسیه علیه اوکراین، گفت که شاید اسرائیل پس از موافقت با تأمین سیستم‌های ارتباطی پیشرفته برای کی‌یف، موضع خود را تغییر دهد.

ولودیمیر زلنسکی در برنامه تلویزیونی «اودا» که دوشنبه شب به وقت محلی از شبکه ۱۲ اسرائیل پخش شد، گفت که او موضع اسرائیل، و امتناع این کشور از تأمین سیستم‌های دفاع هوایی برای اوکراین را «درک» نمی‌کند، و در طول هشت ماه گذشته درخواست‌های متعدد خود برای دریافت چنین تسلیحاتی را با نخست وزیران اسرائیل در میان گذاشته است.

به گفته رئیس جمهوری اوکراین، او هنگام آغاز جنگ، ابتدا از اسرائیل خواست تا سیستم‌های رادیویی پیشرفته به اوکراین تحویل دهد، و سپس خواستار تسلیحات پدافند هوایی مانند «گنبد آهنین» شده بود.

او در ادامه افزود، پس از آن‌که روسیه شروع به استفاده از پهپادهای انتحاری ساخت ایران در اوکراین کرد که تأثیرات ویرانگری داشت، از اسرائیل خواسته است که پهپاد در اختیار این کشور قرار دهد.

ولودیمیر زلنسکی در بخش دیگری از سخنان خود، بدون اشاره به جزئیات گفت که از واشنگتن نیز خواسته است تا اسرائیل را برای ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین تحت فشار قرار دهد.

او تأیید کرد که اسرائیل اخیرا با ارائه سیستم‌های رادیویی پیشرفته به اوکراین موافقت کرده است.

ولودیمیر زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی

اسرائیل از هنگام آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، کمک‌های بشردوستانه به اوکراین ارائه می‌دهد ولی سیاست سخت‌گیرانه‌ای مینی بر عدم ارائه کمک‌های نظامی به کی‌یف دارد.

به نظر می‌رسد که دلیل این تصمیم، نیاز راهبردی اسرائیل به حفظ آزادی عملیات در سوریه، به‌عنوان بخشی از تلاش برای جلوگیری از استقرار ایران در نزدیکی مرزهایش باشد. برای این منظور، اسرائیل با روسیه که عمدتا کنترل حریم هوایی سوریه را در دست دارد، همکاری می‌کند.

البته مقامات اسرائیلی، به دلایل دیگری چون محدودیت‌های تولید، یا نگرانی از این که شاید فناوری‌های پیشرفته به دست دشمن بیافتد، نیز اشاره می‌کنند.

این در حالی است که اسرائیل اخیرا نگرانی فزاینده‌ای را در مورد همکاری نظامی بین روسیه و ایران ابراز کرده است، و حتی یائیر لاپید نخست وزیر این کشور در اوایل ماه میلادی جاری به وزیر خارجه اوکراین گفته است که این همکاری «جهان را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

سقوط پهپاد ساخت ایران در کی‌یف
سقوط پهپاد ساخت ایران در کی‌یف

ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه خود ضمن اشاره به همکاری روسیه و ایران، گفت که استفاده روسیه از تسلیحات ایران در حمله به اوکراین می‌تواند محرک مورد نیاز اسرائیل برای تغییر موضع خود باشد.

او گفت: «ما علیه یک ائتلاف بزرگ جدید، یعنی روسیه و ایران، می‌جنگیم، و اکنون امیدواریم اسرائیل به ما کمک کند و به شدت به این موضوع واکنش نشان دهد.»

گفته می‌شود که روسیه ۱۵۰۰ پهپاد تهاجمی از ایران خریده است.

رئیس جمهوری اوکراین با اشاره به تهدید گسترده‌تر روسیه و ایران، یادآور شد که پهپادها می‌تواند در سایر نقاط جهان نیز مورد استفاده قرار گیرند.

به گفته ولودیمیر زلنسکی، اوکراین هر روز در حال جنگ با ایران است، و پهپادهای ایرانی تاکنون ۴۰۰ حمله به مردم، غیرنظامیان، و زیرساخت‌های این کشور داشته‌اند.

او گفت که اسرائیل می‌تواند با تأمین پدافند هوایی، به اوکراین برای مقابله با این «شیطان» کمک کند.

XS
SM
MD
LG