لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

زلنسکی در کنار پهپاد سرنگون‌شده: بال‌های هیولا را در هم می‌شکنیم


زلنسکی در کنار لاشه یک پهپاد سرنگون شده- سایت ریاست‌جمهوری اوکراین
زلنسکی در کنار لاشه یک پهپاد سرنگون شده- سایت ریاست‌جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در نخستین ساعات بامداد جمعه، با انتشار تصویری از خود در کنار یک فروند پهپاد سرنگون شده وعده داد که اوکراین بر نیروی هوایی روسیه فائق می‌آید.

زلنسکی در حالی که کنار لاشه یک پهپاد ایستاده بود گفت که کشورش «بال‌های» قدرت هوایی مسکو را قیچی می‌کند.

او گفت که «مدافعان آسمان ما مانع ورود کرکس‌های دشمن شدند و ۲۳ شاهد را ساقط کردند.»

زلنسکی افزود: «هر تعداد و از هر کجا به اوکراین بیایند، ما با هم بال‌های تمام هیولاهای آهنین را می‌چینیم. هواپیماهای دشمن سرنگون می‌شوند. هلیکوپترهای دشمن سرنگون می‌شوند. شاهدها سرنگون می‌شوند.»

زلنسکی در حالی این تصویر را منتشر کرده است که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارم آبان با تکرار ادعای عدم فروش پهپادها به مسکو گفت که اگر اوکراین مدرکی دارد، ارائه کند.

پهپادهای انفجاری شاهد-۱۳۶ که اوکراین می‌گوید مسکو استفاده از آنها را شدت بخشیده از عمده تولیدات جمهوری اسلامی به شمار می‌روند. کی‌یف می‌گوید که مسکو تاکنون دستکم از ۴۰۰ فروند از این پرنده‌ها در حملات هوایی خود علیه اوکراین استفاده کرده است.

اتحادیه اروپا و بریتانیا در این رابطه تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرده‌اند و این درحالی است که آلمان، بریتانیا و فرانسه خواهان بررسی موضوع در سازمان ملل شده‌اند. آنها می‌گویند فروش پهپادهای شاهد به روسیه ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به ابعاد مختلف برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های آن اختصاص دارد.

واشنگتن نیز از توسعه همکاری‌های نظامی میان ایران و روسیه ابراز نگرانی کرده‌است.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، پنجشنبه در کنفرانس خبری تلفنی اعلام کرد که دولت جو بایدن از فروش موشک‌های ایرانی به روسیه نگران است و در حال رصد آن است.

کربی گفت: ما نگران این هستیم که روسیه ممکن است به دنبال دستیابی به تسلیحات متعارف پیشرفته از ایران باشد از جمله موشک‌های سطح به سطح، که البته تقریباً به طور قطع در جنگ آنها در اوکراین استفاده خواهد شد.

او با اشاره به همکاری بیش از پیش تهران و مسکو در زمینه‌های نظامی گفت: «مستشاران نظامی پشتیبانی فنی و مربیان ایرانی در شبه جزیره کریمه هستند و ما این را می‌دانیم و از آن مطمئن هستیم.»

XS
SM
MD
LG