لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

سومین روز حادثه پلاسکو و اعلام جان باختن ۱۶ آتش نشان؛ سعیدی کیا: پلاسکو جدید را دو ساله می سازیم


محمد سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان، مالک ساختمان پلاسکو، در کنار وزیر کشور
محمد سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان، مالک ساختمان پلاسکو، در کنار وزیر کشور

در حالیکه تلاش ها برای رسیدن به آتش نشانان و کارگران زیر آوار مانده در محل ساختمان پلاسکو تهران ادامه دارد، رئیس بنیاد مستضعفان اعلام کرده است که ساختمان پلاسکو جدید را دوساله می‌سازد.

آتش نشانان و گروههای امدادی روز شنبه دوم بهمن، جنازه دومین آتش نشان را از زیر آوار بیرون کشیدند تا آمار کشته‌های آتش‌نشانان تا عصر روز شنبه به سه نفر برسد.

آتش نشانان تا روز جمعه امیدوار بودند که دست کم تعدادی از همکاران خود را زنده از زیر آوار بیرون بیاورند اما با کند شدن روند آواربرداری و ادامه آتش سوزی در زیر آوار، روز شنبه امیدها برای زنده یافتن زیر آوارماندگان از میان رفت.

ظهر شنبه، در سومین روز پس از حادثه پلاسکو، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا با اعلام اینکه ١٦ آتش‌نشان قطعا جان باخته‌اند، گفت: «تخمین زده می‌شود در مجموع پیکرهای ۲۵ نفر شامل پیکر آتش نشانان و کسانی که خانواده آنها به نیروی انتظامی مراجعه کرده‌ و اعلام مفقودی کرده‌اند، زیر آوار پلاسکو محبوس باشند.»

با این حال خبرگزاری‌ها گزارش دادند که آتش نشانان فعالیت خود را برای یافتن راهی به طبقات زیرین و یافتن افرادی که احتمالا هنوز زنده مانده باشند، ادامه می‌دهند.

صبح روز پنجشنبه، ۳۰ دیماه، آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در قلب تجاری تهران منجر به چند انفجار، ذوب شدن سازه فلزی و فروریختن این ساختمان شد. در جریان این حادثه حدود ۲۵ نفر از جمله نیروهای آتش نشان و افراد دیگر که در ساختمان باقی مانده بودند، زیر آوار ماندند.

پلاسکو را دو ساله می سازیم

از سوی دیگر، همزمان با تلاش‌ برای آواربرداری، محمد سعیدی کیا، رئیس سازمان بنیاد مستضعفان از محل حادثه ساختمان پلاسکو بازدید و اعلام کرد که بنیاد مستضعفان ساختمان پلاسکو جدید را در همان محل ظرف دو سال می سازد.

ساختمان پلاسکو انقلاب اسلامی سال ۵۷ متعلق به حبیب الله القانیان بود اما پس از انقلاب مصادره شد و به مالکیت بنیاد مستضعفان در آمد.

آقای سعیدی کیا درباره انتقادات نسبت به رسیدگی به وضعیت ایمنی ساختمان گفت که سرقفلی تمام واحدهای این بنا واگذار شده بود و ما اختیار چندانی نداشتیم، جز مالکیت ساختمان. او با تاکید بر اینکه ساختمان را دوساله می‌سازد گفت که پس از پایان ساخت، واحد‌ها را طی ضوابطی به ذینفعان واگذار می‌کند.

بنیاد مستضعفان، به دلیل رسیدگی نکردن به ایمنی ساختمان، و شهرداری تهران به دلیل برخورد نکردن با نبود ایمنی و تجهیزات کامل در این ساختمان، با انتقادات بسیاری روبرو هستند.

در سومین روز حادثه پلاسکو، حسن روحانی رئیس جمهوری و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از محل حادثه بازدید کردند. از سوی دیگر، شهروندان در تهران و دیگر شهرها با مراجعه به ایستگاههای آتش نشانی و اهدای گل، با آتش نشانان همدردی کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG