لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

کاهش محدودیت حصر؛ تعدادی از نمایندگان خواستار دیدار با کروبی و موسوی شدند


در پی اعلام برداشتن محدودیت دیدار فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با آنها، یک عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید مجلس از تقاضای اعضای این کمیته برای دیدار با مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد خبر داد.

غلامرضا حیدری، نماینده مجلس، روز دوشنبه ۹ بهمن به وبسایت اعتمادآنلاین گفت که اعضای کمیته رفع حصر تقاضای دیدار با محصوران را دارند و امیدوارند که به این تقاضا پاسخ مثبت داده شود. او همچنین گفت که به احتمال زیاد محدودیت‌های محصوران تا عید نوروز کمتر می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا در هفت سال گذشته بارها بازداشت موسوی، کروبی و رهنورد را محکوم کرده است و خواستار آزادی آنها شده است.

تغییرات صورت گرفته اخیر، به نظر می رسد با نظر شورای عالی امنیت ملی باشد. محمد کاظمی، دیگر عضو کمیته رفع حصر نیز به اعتمادآنلاین گفت که کاهش محدودیت‌های حصر توسط شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است.

وبسایت کلمه که اخبار مربوط به میرحسین موسوی را منتشر می‌کند، روز یکشنبه نوشت که دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که طی دو ماه اخیر دو بار در هفته امکان ملاقات با پدر و مادر محصور خود در زندان خانگی را داشته‌اند، حالا بر اساس اعلام ماموران امنیتی می‌توانند هر زمان که خواستند به دیدار پدر و مادر خود بروند.

بر اساس این گزارش، کاهش محدودیت‌های حصر این دو از دو ماه پیش آغاز شده بود و در طی آن، ملاقاتها از یک بار در هفته به دو نوبت افزایش پیدا کرده بود. همچنین در هفته‌های اخیر تعداد دیگری از خانواده رهنورد، از جمله برادر و چند نفر از اعضای نزدیک نیز اجازه یافتند که در منزل مادر رهنورد و هنگامی که به دیدار مادر بیمارش رفته بوده با او دیدار داشته باشند.

خواهران میرحسین موسوی نیز توانستند به همراه همسرانشان در منزل آقای موسوی با وی دیدار داشته باشند.

کاهش محدودیت‌ها اگر چه امیدواری به رفع حصر را در آینده افزایش داده است اما برخی از خبرها حاکی از آن است که هنوز محدودیت‌هایی برای تماس‌ها و دیدارها وجود دارد؛ از جمله اینکه به گفته قاسم میرزایی نیکو، نماینده مجلس، اسامی کسانی که آقای موسوی قصد دیدار با آنها را دارد از جمله اعضای خانواده و فامیل، توسط مقام‌های امنیتی دریافت و بررسی می‌شود.

طی ماههای اخیر در پی تشدید بیماری‌های مهدی کروبی و میرحسین موسوی و فشار فعالان حقوق بشر و برخی نمایندگان مجلس، مقام‌های امنیتی با ملاقات یکی از چهره های سیاسی حزب اعتماد ملی با مهدی کروبی و دیدار اعضای نزدیک خانواده موسوی و رهنورد با آنان موافقت کردند.

پیش از این گشایش‌ها، دختران آقای موسوی و خانم رهنورد مهر ماه امسال در نامه‌ای به مراجع تقلید و روحانیون حوزه‌های علمیه و مدارس دینی از آنچه که ظلم بی‌بدیل به والدین خود نامیدند، انتقاد کرده بودند. آنها در این نامه نوشته بودند که پدر و مادرشان از حقوق اولیه انسانی محروم هستند و حتی به خدمات پزشکی نیز با تاخیر دسترسی پیدا می‌کنند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ از زمستان سال ۸۹ در در حصر خانگی به سر می‌برند.

مقامات رسمی جمهوری اسلامی، حصر خانگی را تصمیم شورای عالی امنیت ملی اعلام کردند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده داد برای رفع حصر تلاش کند اما این حصر پابرجا مانده است.

برخی نمایندگان مجلس و اصلاح طلبان که حصر خانگی طولانی مدت را غیرقانونی می‌دانند و خواستار رفع آن هستند، از جمله علی مطهری نایب رئیس مجلس، گفته‌اند که رهبر جمهوری اسلامی مخالف رفع حصر است.

به تازگی سخنگوی دولت آقای روحانی از تغییراتی در شرایط حصر در پی نشست شورای عالی امنیت ملی خبر داد اما سخنگوی قوه قضائیه تغییر در شرایط حصر را رد کرد.

حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی انتقادهای بین المللی بسیاری به دنبال داشته است. وزارت خارجه ایالات متحده نیز در ششمین سالگرد حصر، خواستار آزادی آنها شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG