لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

ترکیه امیدوار است با لغو تحریم‌های ایران نفت بیشتری وارد بازار شود


خط لوله گاز ایران به ترکیه - آرشیو
خط لوله گاز ایران به ترکیه - آرشیو

وزیر انرژی ترکیه می‌گوید کشورش امیدوار است که تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود تا نفت بیشتری برای تامین تقاضای جهانی، عرضه شود.

الپ‌ارسلان روز سه‌شنبه گفت ترکیه به خرید نفت روسیه ادامه خواهد داد و امیدوار است که نفت بیشتری نیز از سوی ایران عرضه شود.

تحریم‌ها علیه روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین افزایش یافته و آمریکا واردات نفت و گاز از روسیه را ممنوع کرده است. ایران نیز از جمله به دلیل برنامه هسته‌ای خود تحت تحریم‌های گسترده بین‌المللی قرار دارد.

ترکیه به شدت به واردات نفت و گاز وابسته است و این در حالی است که قیمت انرژی در جهان و در پی حمله روسیه به اوکراین افزایش بیشتری یافته است.

نرخ تورم سالانه در ترکیه در پایان ماه فوریه به ۵۴.۴ درصد افزایش یافت. این بالاترین نرخ تورم سالانه در حدود ۲۰ سال گذشته در ترکیه است. افزایش قیمت‌های جهانی نفت و گاز فشار بر کشورهای واردکننده را بیشتر می‌کند.

وزیر انرژی ترکیه روز سه‌شنبه در سخنانی در حاشیه کنفرانس انرژی «سراویک» گفت ترکیه برای ۴۵ درصد از تقاضای گاز طبیعی، ۱۷ درصد از نفت، و ۴۰ درصد بنزین خود به روسیه متکی است.

آلب ارسلان با تاکید بر این که جهان به نفت بیشتری نیاز دارد، گفت که این نفت اضافی باید از جایی تهیه شود، «از ایالات متحده، از ونزوئلا، از ایران، عربستان سعودی، یا هر جایی که ما نیاز داریم.»

قیمت‌های جهانی نفت در روزهای اخیر به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ رسید، به طوری که یکشنبه گذشته هر بشکه نفت خام برنت که یکی از شاخص‌های عمده بازار نفت است، با قیمت بیش از ۱۳۹ دلار معامله شد.

[منبع: رویترز]

XS
SM
MD
LG