لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

ایران می‌گوید طلب بخش انرژی از عراق ۵ تا ۷ میلیارد دلار است


یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق
یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق می‌گوید طلب‌های بخش انرژی ایران از عراق پنج تا هفت میلیارد دلار است.

بە گفتە یحیی آل اسحاق، ایران و عراق یک حساب جاری دارند، صادارت انرژی از جملە گاز بە عراق ادامە دارد، و پول این صادرات نیز مداوم بە اشکال مختلف دریافت می‌شود. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در گفتگو با خبرگزاری تسنیم افزود کە طلب ایران از عراق ثابت نیست و روزانە تغییر می‌کند، اما این طلب به طور میانگین بین پنج تا هفت میلیارد دلار است.

طبق گفته‌های او، حجم مبادلات تجاری ایران و عراق تا ماە گذشتە حدود هشت میلیارد دلار بودە است. بخش خصوصی وصول طلب‌های خود را از عراق از طریق صرافی‌ها یا مجاری دیگر انجام می‌دهند.

گفتە‌های یحیی آل اسحاق در حالی است کە حمید حسینی، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، شنبە اعلام کرد کە صادرات روزانه گاز ایران بە عراق از ۵۲ میلیون متر مکعب به ۸ میلیون متر مکعب کاهش یافتە است.

طبق قراردادهای بین بغداد و تهران کە در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ امضا شدە، ایران در فصل های پرمصرف باید صادرات گاز بە عراق را تا سقف ۷۰ میلیون متر مکعب افزایش دهد.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد، نیز اوائل هفتە در دیدار با وزیر برق عراق، درخواست طرف عراقی برای افزایش صادرات گاز و برق، طبق قرارداد دوجانبه را رد کرد.

آمریکا پس از خروج از توافق هستەای سال ۲۰۱۵ بخش نفت، گاز و پتروشیمی ایران را تحریم کرد.

عراق کە برای تولید برق بە واردات گاز از ایران وابستە است، تاکنون چند بار از این تحریم‌ها معاف شدە، بە شرطی که برای کاهش وابستگی خود بە واردات گاز و برق از ایران گام بردارد.

XS
SM
MD
LG