لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

قیمت نفت خام به ۱۴۰ دلار در هر بشکه نزدیک شد؛ هر اونس طلا ۲هزار دلار


قیمت نفت در پی تهاجم روسیه به اوکراین افزایش بیشتری یافته است.
قیمت نفت در پی تهاجم روسیه به اوکراین افزایش بیشتری یافته است.

با ادامه تهاجم روسیه به اوکراین و تاخیر در به نتیجه رسیدن گفت‌و گوهای ایران و کشورهای غربی برای احیای برجام، قیمت نفت در بازارهای جهانی در آستانه ثبت رکوردی جدید قرار دارد.

قیمت نفت در بازار های جهانی روز دوشنبه به بالاترین سطح خود از ژوئیه سال ۲۰۰۸ رسید و در اولین دقایق معاملات، هر بشکه نفت خام برنت به قیمت بیش از ۱۳۹ دلار و هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بیش از ۱۳۰ دلار معامله شد.

این دو کالا شاخص‌های بازار نفت هستند.

بالا رفتن قیمت نفت در شرایطی است که تهاجم روسیه به اوکراین ادامه دارد و نگرانی از تاخیر در رسیدن به توافق احتمالی با ایران در مذاکرات هسته‌ای نیز افزایش یافته است. ایران یکی از تولید کنندگان عمده نفت است که در صورت برداشته شدن تحریم‌ها، ورود نفت آن به بازارهای جهانی ممکن است سرعت افزایش قیمت‌ها را کاهش دهد.

برخی تحلیلگران می‌گویند طولانی شدن جنگ در اوکراین ممکن است باعث شود قیمت نفت برنت حتی به بیش از ۱۵۰ دلار در هر بشکه برسد.

تحلیلگران موسسه مالی «جی پی مورگان» نیز می‌گویند که قیمت نفت ممکن است در سال جاری میلادی به هر بشکه ۱۸۵ دلار برسد. تحلیلگران گروه مالی میتسوبیشی یو‌اف‌جی نیز می‌گویند قیمت نفت ممکن است تا ۱۸۰ دلار افزایش یابد و باعث رکود اقتصادی جهانی شود.

روسیه یکی از تولید‌کنندگان عمده نفت است و افزایش تحریم‌ها علیه آن به دلیل تهاجم به اوکراین از سوی کشورهای غربی بررسی می‌شود.

  • طلا

در همین حال، ادامه تهاجم روسیه بر بازار طلا نیز اثر گذاشته و هر اونس طلا از مرز ۲هزار دلار عبور کرده است.

در زمان بحران‌ها و نگرانی از آینده و در حالی که برخی نسبت به شرایط بازار سهام نگران هستند، سرمایه گذاران ممکن است به سمت خرید طلا هجوم ببرند.

قیمت هر اونس پالادیوم نیز برای تحویل فوری بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت و به بیش از ۳۳۰۰ دلار رسید.

XS
SM
MD
LG