لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

دبیرکل ناتو خواستار کاهش وابستگی اروپا به گاز روسیه شد؛ پیشرفت طرح تحریم روسیه در سنای آمریکا


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو (آرشیو)
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو (آرشیو)

دبیرکل ناتو می‌گوید اروپا باید منابع دریافت انرژی خود را متنوع کند. در همین حال بریتانیا هشدار داده است که «به احتمال زیاد» روسیه که بزرگترین تامین‌کننده گاز طبیعی اروپا است، قصد دارد به اوکراین حمله کند.

پیشتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفته بود که دستور داده است نظامیان این کشور طی روزهای آینده در سراسر اروپا مستقر شوند.

با ادامه یافتن تنش‌ها میان روسیه و اوکراین ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، روز یکشنبه ۱۰ بهمن بر نیاز اروپا به متنوع کردن منابع انرژی خود تاکید کرد.

روسیه حدود ۱۲۰هزار سرباز را در نزدیکی مرز همسایه خود، اوکراین، جمع کرده است و از ائتلاف ناتو خواسته است که نیروها و تسلیحات خود را از شرق اروپا عقب ببرد و اوکراین را به عضویت این ائتلاف در نیاورد.

مقامات آمریکایی روز شنبه گفتند که اقدامات نظامی گسترش‌یافته روسیه در مرز اوکراین اکنون به گونه‌ای است که حتی تدارکات برای مداوای آسیب‌دیدگان ناشی از هر نوع درگیری را نیز شامل می‌شود.

مسکو به رغم تکذیب برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین از عقب بردن نیروهای خود خودداری کرده است.

به نوشته رویترز، در همین حال سناتورهای آمریکایی در حال نزدیک شدن به مصوبه‌ای برای تحریم روسیه هستند.

دو سناتور آمریکایی که حامیان اصلی طرحی برای تحریم روسیه هستند، روز یکشنبه گفتند که این طرح‌ها شامل هدف قرار دادن مهم‌ترین بانک‌های روسیه، بدهی‌های دولتی آن کشور، و همچنین ارائه کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین است.

سناتور آمریکایی باب منندز گفت برخی از تحریم‌های موجود در طرح قانون‌گذاران ممکن است قبل از هرگونه تهاجم روسیه به اوکراین و به دلیل آن چه مسکو تاکنون انجام داده، به اجرا گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG