لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

ولیعهد سعودی چهار درصد از سهام آرامکو به ارزش ۸۰ میلیارد دلار را به صندوق دولتی منتقل می‌کند


تابلوی آرامکو، شرکت نفت دولتی سعودی - آرشیو
تابلوی آرامکو، شرکت نفت دولتی سعودی - آرشیو

خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد چهار درصد از سهام آرامکو، شرکت نفت دولتی سعودی، به ارزش ده‌ها میلیارد دلار به یک صندوق سرمایه گذاری عمومی واگذار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تصمیم گرفته است چهار درصد از سهام شرکت نفت دولتی آرامکو به ارزش نزدیک به هشتاد میلیارد دلار را به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی منتقل کند. این صندوق حکم «موتور محرک» طرح سرمایه‌گذاری محمد بن سلمان به منظور کاهش وابستگی اقتصاد عربستان به درآمد نفت را دارد.

هر سهم آرامکو در معاملات بورس در روز یکشنبه ۳۷.۰۵ ریال، برابر با ۹ دلار و ۸۷ سنت معامله شد.

در این گزارش هدف از واگذاری بخشی از سهام آرامکو، تامین هزینه برنامه تغییر ساختار اقتصاد ملی، از جمله در حوزه ایجاد اشتغال در بخش خصوصی عنوان شده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی - آرشیو
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی - آرشیو

عربستان سعودی اگرچه درآمد عمده‌ای از فروش نفت دارد، اما نگرانی فزاینده جهانی از تغییرات اقلیمی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی سبب شده است محمد بن سلمان که عملا زمام‌داری امور کشور را برعهده دارد، به فکر بهبود چشم انداز اشتغال جوانان در یک اقصاد غیر وابسته به نفت در دراز مدت بیافتد.

آژانس رتبه بندی خدمات سرمایه گذاری مودی اخیرا اعلام کرد ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان از ۱۵۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۴۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش یافته است.

صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان بخشی از پروژه شهر صنعتی «نئوم» تلقی می‌شود و بخشی از سرمایه‌گذاری‌های آن تیم فوتبال نیوکاسل انگلستان و همچنین لوسید، شرکت تولیدکننده خودروهای برقی در ایالت کالیفرنیای آمریکا، را در بر می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG