لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

وزارت امور خارجه ایران وجود هفت توافق محرمانه با آمریکا را رد کرد


 وزارت امور خارجه ایران
وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران وجود هفت توافق محرمانه با آمریکا در جریان توافق هسته‌ای را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه دوم اسفند با صدور بیانیه‌ای به ادعای جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس مبنی بر وجود توافقات محرمانه بین ایران و آمریکا واکنش نشان داد.

در این اطلاعیه آمده است که این وزارتخانه، «ضمن تکذیب این ادعا، آن را کاملا بی‌اساس , مضحک» دانسته که «مصداق بارز عمل مجرمانه و قابل پیگرد است.»

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به تکرار چنین ادعاهایی از سوی جواد کریمی قدوسی، از این که اقدامی برای جلوگیری از تکرار آنها صورت نمی گیرد، ابراز تاسف شده است.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و از مخالفان برجام در مجلس، پیشتر نیز بارها سخنانی جنجالی درباره توافق هسته‌ای و مذاکره کنندگان مطرح کرد که از سوی وزارت امور خارجه به شدت تکذیب شد.

دیماه گذشته او مدعی شد که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که در مذاکرات برجام اشتباه کرده است. این سخنان از سوی وزارت امور خارجه و تعدادی از نمایندگان حاضر در جلسه تکذیب شد.

او پیش از آن نیز مدعی شده بود که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای متهم به جاسوسی است و در سفر آقای ظریف به ترکیه به همراه او بوده اما اجازه خروج از هواپیما به او داده نشده و به تهران بازگشته است. وزارت امور خارجه ایران این خبر را نیز به شدت تکذیب کرد.

وجود توافقات محرمانه ایران با آمریکا در دستیابی به برجام تا کنون از سوی مراجع خارجی نیز مطرح یا تایید نشده است.

ایران در کنار توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، توافق‌های فرعی محرمانه با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی از اجرای برجام امضا کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG