لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

توضیحات وزیر اطلاعات درباره سفر سناتور آمریکایی به ایران


محمود علوی وزیر اطلاعات ایران در صحن علنی مجلس
محمود علوی وزیر اطلاعات ایران در صحن علنی مجلس

وزیر اطلاعات ایران از آنچه «سوء استفاده ابزاری از پروژه نفوذ در منازعات سیاسی» خواند، انتقاد کرد و روز سه شنبه در مجلس به موضوعاتی همچون سفر سناتور آمریکایی، قرارداد گیم کانکشن و اتهام جاسوسی یکی از مذاکره کنندگان هسته ای اظهارنظر کرد.

محمود علوی، که روز سه شنبه چهارم آبان برای پاسخ به پرسش‌های سه نماینده درباره نقش وزارت اطلاعات در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، به نمایندگان گفت که وزارت اطلاعات در موضوع نفوذ اشراف اطلاعاتی دارد.

آقای علوی در پاسخ به سوالی درباره ورود جیم داباکیس، سناتور ایالتی آمریکا و همراه او به ایران، گفت که وزارت اطلاعات از ورود او به ایران با خبر بود. وزیر اطلاعات ایران با بیان اینکه که آقای داباکیس سال ۸۹ هم سفری ۱۵ روزه به تهران داشت پرسید که چرا سفر او در آن سال جنجال خبری به پا نکرد اما سفر امسال او که شش روز بیشتر طول نکشید خبرساز شد؟

او ادامه داد: «وقتی موردی از نفوذ نباشد، وزارت اطلاعات در رابطه با آن جنجال نمی کند.»

وزیر اطلاعات ایران در پاسخ به سوالی درباره قرارداد برگزاری رویداد «گیم کانکشن» در ایران توضیح داد که گیم کانکشن برخلاف آنچه نمایندگان گفته‌اند یک شرکت فرانسوی نیست بلکه رویدادی است مانند المپیک که در هر دوره در یک کشور برگزار می‌شود و کشورهای مختلف می‌توانند در آن شرکت کنند.

به گفته او این رویداد مانند برگزاری نمایشگاه کتاب است و ایران می‌تواند شرکت کنندگان را انتخاب کند.

اشاره نمایندگان مجلس و وزیر اطلاعات به امضای توافقنامه میان بنیاد ملی بازی‌های یارانه‌ای ایران و گیم کانکشن برای برگزاری رویداد بین المللی گیم کانکشن در ایران است. این توافقنامه اواخر شهریور ماه امسال میان حسن کریمی قدوسی، مدیر عامل بنیاد ملی بازی های یارانه ای ایران و پیر کارده، رئیس موسسه گیم کانکشن امضا شد، اما جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در سوال از وزیر اطلاعات آن را زمینه نفوذ دانسته بود.

وزیر اطلاعات ایران در این جلسه تاکید کرد که سوء استفاده و استفاده ابزاری از پروژه نفوذ در منازعات سیاسی، مقابله با این پدیده را به انحراف می‌کشاند.

او همچنین در یادداشتی به مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، به نمایندگان اعلام کرد که از نظر کارشناسان وزارت اطلاعات، عبدالرسول دری اصفهانی جاسوسی نکرده است.

آقای دری اصفهانی، از کارشناسان تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، شهریور ماه امسال بازداشت و با قید وثیقه آزاد شد. مقامات قضایی بازداشت یک عضو مذاکره کننده هسته ای به جرم جاسوسی را تایید کرده بودند اما وزارت امور خارجه ایران برخی از نسبت‌های وارد شده به آقای دری اصفهانی از سوی رسانه‌های اصولگرا را به شدت رد کرد.

موضوع نفوذ که بحث اصلی سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات بود، سال گذشته برای اولین بار از توسط رهبر جمهوری اسلامی تحت عنوان نفوذ دشمن به مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی، هشدار داده شد. در پی این هشدار، سپاه پاسداران تعدادی از روزنامه نگاران را بازداشت کرد. منتقدان اما معتقدند که این واژه به ابزاری برای تسویه حساب سیاسی و برخورد با مخالفان تبدیل شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG