لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

ادعای نماینده جنجالی مشهد: ظریف به دنبال ارتباط با تیم ترامپ است


در حالیکه کمیسیون امنیت ملی مجلس بیانیه ای در محکومیت بازگو کردن سخنان وزیر امور خارجه ایران در این کمیسیون توسط جواد کریمی قدوسی منتشر کرد، این نماینده مجلس در ادعایی جدید علیه محمد جواد ظریف اعلام کرد که او به دنبال ارتباط با دولت آینده آمریکاست.

جواد کریمی قدوسی روز سه‌شنبه هفتم تیر در مخالفت با بیانیه کمیسیون علیه خود، ضمن تکرار موضوع اعتراف آقای ظریف بر اشتباه بودن تکیه بر وعده‌های جان کری گفت که حالا وزیر امور خارجه ایران در حال تلاش برای ارتباط گرفتن با تیم دونالد ترامپ است.

به گزارش ایسنا او به خبرنگاران گفت: «اشتباه آقای ظریف این بود که به قول جان کری اعتماد کرد که گفته بود انتخابات آینده را خانم کلینتون می‌برد و تمام تخم مرغ ها را در سبد رای آوردن خانم کلینتون گذاشتند. اما با انتخاب ترامپ دست‌شان برای ارتباط با ترامپ قطع شد و آقای ظریف حالا در تلاش است، تا به نوعی با تیم ترامپ و وزیر امور خارجه جدید آمریکا ارتباط بگیرد.»

ساعاتی پس از این سخنان جواد کریمی قدوسی، روابط عمومی وزارت امور خارجه با صدور اطلاعیه‌ای این سخنان را «اتهامات واهی» دانست که «با توجه بی‌مبالاتی این نماینده مجلس در اظهارات نادرست و خلاف واقع، ارزش تکذیب نیز نخواهد داشت».

با این حال وزارت امور خارجه در ادامه اطلاعیه خود مدعی شد که محمد جواد ظریف پیش از رای گیری در آمریکا، در جلسات مختلف انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا را پیش بینی کرده و محتمل دانسته بود.

کمیسیون امنیت ملی: اقدام کریمی قدوسی مایه تاسف است

از سوی دیگر، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای، بازگو کردن سخنان وزیر امور خارجه ایران در این کمیسیون توسط جواد کریمی قدوسی را هنجارشکنی و مایه تاسف خواند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این بیانیه بدون اشاره به نام جواد کریمی قدوسی، بازگو کردن سخنان ظریف در کمیسیون توسط این نماینده مجلس را «یک حادثه تلخ» و «هنجارشکنی حاشیه سازی بی‌منطقی» عنوان شده که اکثریت اعضای کمیسیون امنیت ملی نسبت به آن معترض هستند.

در ادامه بیانیه آمده است: «عدم توجه به ضرورت حفظ مطالب مطرح شده در آن جلسه و اصرار بر افشا و انتشار آن به صورت ناقص و گزینشی، گناهی است نابخشودنی و خدمتی است به دشمنان انقلاب اسلامی که مراجع ذی‌صلاح باید به آن رسیدگی کنند.»

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این بیانیه تاکید کردند که آنچه محمد جواد ظریف در جلسه ۲۸ آذر ماه کمیسیون اعلام کرد، «نه اشتباه در برجام بود و نه اشتباهی در سیاست‌های راهبردی نظام، بلکه صرفا اشاره‌ای بود به یک اشتباه در اعلام موضع.»

این بیانیه در حالی صادر شد که طی روزها گذشته موضوع بازگو کردن سخنان محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی، خبرساز شده و اعتراضاتی را در پی داشت.

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد و عضو کمیسیون که بخشی از سخنان آقای ظریف را از روی فایل صوتی پیاده کرده و توزیع کرد، معتقد بود که وزیر امور خارجه ایران بر اساس آنچه در سخنانش آمده، اعتراف کرده که در جریان مذاکرات هسته ای و دستیابی به برجام اشتباه کرده و به جان کری وزیر خارجه آمریکا اعتماد کرده است.

این در حالیست که منتقدان او را به برداشت غلط و گزینشی از سخنان آقای ظریف متهم کردند. وزارت امور خارجه نیز ضمن محرمانه و غیرقابل انتشار خواندن سخنان آقای ظریف، «بازگو کردن گزینشی» این سخنان توسط جواد کریمی قدوسی را غیراخلاقی، غیرشرعی و غیرقانونی دانست.

حال کمیسیون امنیت ملی مجلس در بیانیه‌ خود برداشت کریمی قدوسی از سخنان ظریف را رد کرده و انتشار آن برای همگان را محکوم کرده است.

همزمان، اردشیر نوریان، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، از شکایت تعدادی از اعضای این کمیسیون از جواد کریمی قدوسی به هیات نظارت بر نمایندگان خبر داد.

به گفته او این نمایندگان معتقدند که گفته های آقای ظریف به طور گزینتشی و سلیقه‌ای توسط آقای کریمی قدوسی منعکس شده است.

تمدید تحریم‌های ده ساله آمریکا (ایسا) علیه ایران در پی تصویب آن در کنگره، انتقادات بسیاری را در داخل ایران نسبت به برجام و عملکرد تیم مذاکره کننده ایران در پی داشت.

مقامات عالیرتبه ایران تمدید این تحریم‌ها را نقض برجام دانستند و منتقدان دولت نیز مذاکره کنندگان را متهم کردند که با اعتماد به مقامات آمریکا، احتمال تمدید این تحریم‌ها را نادیده گرفتند.

این در حالیست که مقامات ایالات متحده اعلام کرده‌اند که تمدید این تحریم‌ها برجام را نقض نمی کند. تا کنون هیچیک از کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای نیز تمدید این تحریم‌ها را نقض برجام ندانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG