لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

پاسخ ظریف به ادعای نماینده مشهد درباره برکناری عبداللهیان جنجال‌ساز شد


پاسخ تند محمد جواد ظریف به سوال نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی درباره دلایل برکنار معاون سابق امور عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه، انتقاد برخی از نمایندگان را بر انگیخت.

آقای ظریف که یکشنبه ۱۱ مهر برای پاسخ دادن به سوال جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و محمد رضا پورابراهیمی نماینده کرمان به صحن علنی مجلس رفته بود، سوال نماینده مشهد را توهین به وزارت خارجه و کل نظام دانست.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در جریان سوال خود، برکناری حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه را که چند ماه پیش صورت گرفت بر اساس خواست کشورهای عربی منطقه دانست.

این سخن آقای کریمی قدوسی با پاسخ تند وزیر امور خارجه ایران مواجه شد. آقای ظریف در سخنان خود گفت که آقای امیرعبداللهیان قرار بود سفیر ایران در عمان بشود اما به دلایل شخصی نتوانست به عمان برود.

وزیر امور خارجه ایران سپس به نماینده مشهد گفت که به او اجازه نمی‌دهد به خاطر منافع «کودکانه و کوچک» به سیاست خارجی جمهوری اسلامی توهین کند و با وجهه آن بازی کند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «به شما اجازه نمی‌دهم چنین تهمتی را به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بزنید و اجازه دهید که دشمنان این کشور جرأت پیدا کنند که این لاطائلات را بگویند. امکان ندارد چنین حرفی از جمهوری اسلامی ایران صادر شود، امکان ندارد ما برای پیام دادن به این یا آن، نسبت به تغییر همکاران‌مان اقدام کنیم.»

ظریف خطاب به این نماینده مجلس گفت که به او اجازه نمی دهد که دروغ بگوید و به اعضای وزارت امور خارجه تهمت بزند. او گفت: «چه کسی از صحبت خصوصی آقای سرمدی با آقای امیرعبداللهیان به شما گزارش داده است؟ شما چگونه به خود جرأت می‌دهید که در صحن علنی مجلس خلاف بگویید؟»

این سخنان آقای ظریف انتقاد برخی از نمایندگان را در پی داشت که لحن او را توهین آمیز می دانستند. علی مطهری که در غیاب علی لاریجانی اداره مجلس را بر عهده داشت هم گفت که نباید در مجلس سخنانی گفته شد که از آن تحقیر نمایندگان برداشت شود.

از سوی دیگر، برخی از نمایندگان نیز با گفتن احسنت سخنان وزیر امور خارجه ایران را تایید کردند.

در ادامه علی مطهری گفت که آقای ظریف در یادداشتی اعلام کرده قصد توهین به نمایندگان را نداشته اما اگر کسی برداشت توهین از سخنان او داشته، عذر می‌خواهد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره مخالفت با برگزاری نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور هولوکاست نیز گفت که این نمایشگاه یک رویداد دولتی نبوده و توسط نهادهای غیردولتی برگزار شده است و او نیز دخالتی در آن نداشته است.

با این حال آقای ظریف اضافه کرد که به اعتقاد او این نمایشگاه به کمکی به مردم فلسطین نمی‌کند بلکه به «مظلوم نمایی اسرائیل» کمک می‌کند.

دومین مسابقه و نمایشگاه کاریکاتورهای هولوکاست اردیبهشت ماه گذشته در تهران برگزار شد که انتقادهای بین المللی در پی داشت.

در پایان پاسخ های وزیر امور خارجه ایران، به دلیل قانع نشدن جواد کریمی قدوسی از پاسخگویی آقای ظریف، این موضوع به رای گذاشته شد که در نهایت علی مطهری اعلام کرد نمایندگان پاسخ آقای ظریف را قانع کننده دانستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG