لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

تلاش برای انتشار فایل صوتی سخنان ظریف درباره اعتماد به جان کری


با وجود انتقادها از جواد کریمی قدوسی درباره بازگو کردن اظهارات وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت مجلس، این نماینده مجلس از تلاش برای گرفتن مجوز انتشار فایل صوتی این سخنان خبر داد.

آقای کریمی قدوسی روز شنبه ۴ دی به خبرنگارانی که برای شنیدن فایل صوتی سخنان محمدجواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی درباره مذاکره با جان کری حاضر شده بودند، بار دیگر بر غیرمحرمانه بودن سخنان آقای ظریف تاکید کرد و گفت برای انتشار فایل صوتی آن تلاش می‌کند.

این نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، هفته گذشته بخشی از سخنان منسوب به آقای ظریف مربوط به مذاکره با مقامات آمریکا درباره تحریم‌ها را بازگو کرد و به گفته او، آقای ظریف درباره تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله ایران گفته است که او به گفته های جان کری وزیر خارجه آمریکا اعتماد کرده و قبول دارد که اشتباه کرده است.

در پی انتشار این سخنان، وزارت امور خارجه ایران آن را وارونه و نادرست نقل کردن گفته‌های آقای ظریف خواند. برخی از نمایندگان نیز عنوان کردند که جلسه کمیسیون امنیت ملی محرمانه بود و نباید جزئیات آن منتشر می‌شد.

با این حال جواد کریمی قدوسی از خبرنگاران خواست روز شنبه برای شنیدن فایل صوتی سخنان آقای ظریف مقابل کمیسیون امنیت ملی مجلس حاضر شوند. او اگر چه به دلیل بسته ماندن در اتاق کمیسیون و نداشتن مجوز، امکان انتشار فایل صوتی را نیافت اما به همراه برخی از نمایندگان به اظهارنظر در این باره پرداخت.

به گفته او، آقای ظریف در پی تصویب تحریم‌های ۱۰ ساله ایران در کنگره آمریکا، که از سوی مقامات جمهوری اسلامی نقض برجام خوانده شد، در جلسه کمیسیون امنیت ملی گفت که علت این قضیه اعتماد او به قول شفاهی جان کری بود.

کریمی قدوسی اضافه کرد آقای ظریف که گفته در این باره اشتباه کرده، حال باید توضیح دهد که پس از این اشتباه چه باید کرد.

آقای کریمی قدوسی به خبرنگاران گفت که فایل صوتی سخنان وزیر امور خارجه در کمیسیون طبقه بندی شده نیست و صدا و سیما هم باید آن را منتشر کند.

نصرالله پژمان فر یک نماینده دیگر مجلس هم در این باره گفت که طبقه بندی شدن مطالب به این صورت است که باید محتوا طبقه‌بندی شده باشد و اظهارات آقای ظریف شامل محتوای طبقه بندی شده نیست.

مساله هماهنگی مذاکرات با رهبر جمهوری اسلامی

کریمی قدوسی در بخش دیگری از سخنان خود از اینکه رئیس جمهوری ایران به صراحت گفته است که همه جزئیات مذاکرات با رهبری هماهنگ شده، انتقاد کرد.

او تاکید کرد که وقتی وزیر امور خارجه می‌گوید اشتباه کرده است، نباید مسئولیت را بر عهده رهبر جمهوری اسلامی قرار دهند.

این نماینده مجلس تاکید کرد که طبق آیین نامه مجلس، نمایندگان می‌توانند مباحث کمیسیون را در بیرون مطرح و اظهارنظر کنند و اضافه کرد: «یکبار دیگر هم در مهر ماه ۹۲ پس از آنکه آقای ظریف به همراه آقای روحانی از سفر سازمان ملل بازگشت، در جلسه کمیسیون امنیت ملی به ما گفت که در دیدار با رهبر انقلاب ایشان دو ایراد به سفر انجام شده گرفتند؛ نخست اینکه مذاکره من با جان کری نباید ۴۵ دقیقه طول می کشید و دوم اینکه گفتگوی تلفنی آقای روحانی و آقای اوباما نباید انجام می شد، اما با وجود مطرح شدن این اظهارات از سوی چند نفر از اعضای کمیسیون در این رابطه، وزارت خارجه این اظهارات را تکذیب کرد.»

ظریف نگفت درباره برجام اشتباه کرده است

گفته‌های کریمی قدوسی درباره محرمانه نبودن سخنان آقای ظریف در حالیست که بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس به خبرگزاری ایسنا گفت که وزیر امور خارجه هنگام بیان این سخنان در کمیسیون امنیت ملی تاکید کرده است که این سخنان رسمی نبوده و محرمانه است.

او اضافه کرد: «آقای ظریف در خصوص بحث داماتو یا ایسا(تحریم های ۱۰ ساله ایران) گفت که ما چند استراتژی تعریف کرده بودیم و اگر یکی از این استراتژی‌هایی که استراتژی اول بوده را پیاده می‌کردیم بهتر بود اما آن را اجرا نکردم و اشتباه کردم.»

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: «اینکه گفته‌اند آقای ظریف در مورد برجام گفته اشتباه کرده، برداشت غلطی است.»

سخنان اخیر کریمی قدوسی درباره اعتراف ظریف به اشتباه در مذاکرات هسته‌ای حدود دو هفته پس از آن بیان شد که حسن روحانی پس از تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله آمریکا علیه ایران و انتقادات اصولگرایان به دولت درباره برجام، گفت که تمام گام‌های مذاکرات هسته‌ای با مشورت رهبر جمهوری اسلامی برداشته شده است.

او تاکید کرد که آیت الله خامنه‌ای در جریان تمام مراحل مذاکرات قرار داشته و دستورات او روی نامه‌های رهبر جمهوری اسلامی درباره مذاکرات هسته‌ای وجود دارد.

رهبر جمهوری اسلامی طی سالهای اخیر همواره ایالات متحده را در مذاکرات غیرقابل اعتماد دانسته است. او پس از اجرای برجام مشکلات باقی مانده بر سر مبادلات مالی ایران را ناشی از بدعهدی دولت آمریکا دانست و تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله در کنگره آمریکا را نقض برجام خواند.

این درحالیست که دولت آمریکا اعلام کرده است که تمدید این تحریم‌ها برجام را نقض نمی‌کند و طرفین اروپایی مذاکرات هسته‌ای هم آن را نقض برجام ندانسته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG