لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

انتقاد شدید وزارت خارجه از انتشار سخنان ظریف در صحن علنی مجلس


مقامات وزارت امور خارجه ایران در ادامه بحث بر سر بازگو کردن سخنان محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی، از انتشار دوباره این سخنان به شدت انتقاد کرده و خواستار رسیدگی وزارت اطلاعات و سپاه به موضوع شدند.

به گزارش ایسنا، حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ششم دی با اشاره به بازگو کردن سخنان ظریف توسط جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد، به خبرنگاران گفت که طبق قواعد حفاظتی، گوینده تشخیص می دهد که سخنانش طبقه بندی شده است و از این رو سخنان آقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس نباید توسط آقای کریمی قدوسی بازگو می‌شد.

او توضیح داد: «موضوع ساده است و به این سوال باز می‌گردد که از لحاظ قواعد حفاظت اسناد و گفتار، گوینده طبقه‌بندی را تعیین می‌کند یا شنونده؟ وزارت اطلاعات،‌ سپاه و نیروهای نظامی می‌توانند در این‌باره ورود کنند تا ماجرا حل شود.»

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: «گوینده تشخیص می‌دهد نه شنونده؛ لذا وقتی شنونده موضوعی را مطرح می‌کند به این معناست که به الفبای مسائل حفاظتی آشنا نیست و اگر کسی به کل این سوالات جواب دهد، کل ماجرا حل می‌شود و نیازی به نوار گذاشتن در مجلس نیست.»

قشقاوی همچنین به انتشار دو متن متفاوت از سخنان آقای ظریف انتقاد کرد و گفت: «در متنی که از سوی ظریف بیان شده و دیروز منتشر شده،‌ نشان داده شده که مطلبی که از اول با حاشیه‌های ژورنالیستی منتشر شده با واقعیت مغایر است و متن دیروز نیز گزینشی بوده است.»

اشاره آقای قشقاوی به انتشار متن سخنان آقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی، در صحن علنی مجلس است. جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد روز یکشنبه ضمن انتشار این سخنان، بخش‌هایی از آن را پشت بلندگو خواند که در آن آقای ظریف گفته بود درباره تمدید تحریم‌ها اشتباه کرده که به قول جان کری اعتماد کرده و استراتژی خود را در مذاکرات کنار گذاشته است.»

آقای کریمی قدوسی و تعدادی از نمایندگان معتقدند اینکه آقای ظریف اعلام کرده سخنانش را به طور محرمانه در کمیسیون امنیت ملی می گوید، دلیلی بر محرمانه بودن سخنانش نیست.

این سخنان و بحث‌های پس از آن برای دقایقی موجب تنش در جلسه روز یکشنبه مجلس شد.

قاسمی: غیراخلاقی و غیرقانونی بود

پس از این جلسه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز از بازگو کردن این سخنان اظهار تاسف کرد و آن را «گرا دادن و اطلاع رسانی به آمریکا از تاکتیک‌های مذاکراتی کشور» دانست.

او گفت: «وزارت امورخارجه از اقدام غیراخلاقی، غیرقانونی و غیرشرعی آقای کریمی قدوسی و اندک شمار دیگر از نمایندگان در انتشار متن بخشی از اظهارات وزیر امور خارجه در جلسه محرمانه و بسته مورخ ۲۸ آذرماه با اعضای کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی که خلاف منافع ملی و امنیت ملی کشور است، شدیدا اظهار تاسف می‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین کسانی را که سخنان آقای ظریف را بازگو کردند، «مدعیان اخلاق و تدین» خواند که مصالح کشور را قربانی «مطامع و شخصی و جناحی» کردند.

کمیسیون امنیت ملی مجلس یکشنبه شب در رسیدگی به جنجال بوجود آمده بر سر بازگو کردن سخنان آقای ظریف، جلسه‌ای با حضور مقامات وزارت امور خارجه برگزار کرد اما جزئیات آن منتشر نشد.

با وجود انتقادات تند مقامات وزارت خارجه از رفتار برخی از نمایندگان، روز دوشنبه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس به دیدار محمد جواد ظریف رفته و به خاطر بحث های پیش آمده از او دلجویی کردند.

تصویب قانون تحریم‌های ده ساله کنگره علیه ایران (ایسا) منجر به انتقادات گسترده اصولگرایان از برجام و عملکرد مذاکره کنندگان ایران در گفت و گوهای هسته‌ای شد. هفته گذشته محمد جواد ظریف برای پاسخ دادن به اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در این باره در کمیسیون حاضر شد اما بازگو کردن سخنان او توسط جواد کریمی قدوسی جنجال آفرین شد.

در حالیکه وزارت امور خارجه سخنان بازگو شده از سوی کریمی قدوسی را وارونه و نادرست خواند، برخی دیگر از نمایندگان با بیان محرمانه بودن سخنان ظریف به طرح دوباره آن اعتراض کردند.

مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی، از جمله آیت الله خامنه ای و رئیس جمهوری ایران، تصویب تحریم‌های ۱۰ ساله ایران را نقض برجام می دانند در حالیکه مقامات ایالات متحده اعلام کرده‌اند که تمدید این تحریم‌ها برجام را نقض نمی کند. تا کنون هیچیک از کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای نیز تمدید این تحریم‌ها را نقض برجام ندانسته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG