لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

امیرعبداللهیان غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصدی توسط ایران را تکذیب کرد


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران - آرشیو
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران - آرشیو

وزیر امور خارجه ایران گزارش‌هایی مبنی بر این که جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصد آماده می‌شود را «کذب محض» خواند.

به گزارش رسانه‌های ایران، امیرعبداللهیان همچنین متن ارائه‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های مقابل در مذاکرات وین را «کاملا در چارچوب برجام» خواند و ادعا کرد «چیزی فراتر از آن چه در برجام مورد توافق قرار گرفته در این متون» نیست.

این سخنان وزیر امور خارجه ایران در حالی بیان شده است که سه متحد اروپایی ایالات متحده در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روز جمعه در یک بیانیه مشترک، پیش‌نویس توافق‌های پیشنهادی دولت جدید ایران را مایه «ناامیدی و نگرانی» دانستند.

برخی گزارش‌ها در روز جمعه حکایت از آن داشت که متون پیشنهادی از دید هیئت‌های مقابل «غیرجدی و غیرقابل پذیرش» بوده و طرفین خواستار توقف موقت مذاکرات برای مشورت شده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در دیدار با همتای سوری خود در نشست خبری روز دوشنبه ۱۵ آذر، گفت که «با صراحت» به جوزپ بورل اعلام کرده است که اظهارات درباره تلاش ایران برای غنی‌سازی ۹۰درصدی اورانیوم «جوسازی» است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نهم آذر نوشت اسرائیل در هفته‌های اخیر اطلاعاتی را در اختیار مقامات آمریکایی قرار داده که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است.

سی‌ان‌ان می‌گوید دو مقام اسرائیلی این خبر را تأیید کرده‌اند.

در همین حال، یک خبرنگار روز دوشنبه از جالینا پورتر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پرسید که آیا او گزارش مربوط به اطلاعات اسرائیل با موضوع غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم را تایید می‌کند؟ خانم پورتر نیز بدون تایید یا رد مستقیم این گزارش پاسخ داد: «فقط می‌گویم که روشن کرده‌ایم اقدام ایران در ادامه تحریکات هسته‌ای غیرسازنده است. [آن اقدامات] همچنین با هدف اعلام شده ایران برای بازگشت دوجانبه به تعهدات هسته‌ای برجام در تضاد است. این موارد، در حالی که به گفتگوها بر می‌گردیم، برای ایران در هیچ مذاکراتی اهرمی فراهم نمی‌کند.»

سفر مقامات بلندپایه سوریه و امارات به ایران پس از توقف دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام انجام می‌شود. مقام‌های آمریکایی جمهوری اسلامی را به عدم جدیت متهم کرده و نسبت به شکست دیپلماسی هشدار دادند.

بریتانیا، فرانسه، و آلمان نیز پیشنهادهای جدید ایران برای احیای برجام را مایه «نامیدی و نگرانی» دانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG