لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

رسانه‌ها: اسرائيل به واشنگتن اطلاع داده که ایران برای «غنی‌سازی ۹۰درصدی» آماده می‌شود


سایت هسته ای فردو - آرشیو
سایت هسته ای فردو - آرشیو

شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید که اسرائيل در «هفته‌های اخیر» اطلاعاتی را در اختیار مقامات آمریکایی قرار داده که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است.

سی‌ان‌ان می‌گوید دو مقام اسرائيلی این خبر را تایید کرده‌اند.

این سطح از غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند ایران را از هر زمان دیگری به مرز ساخت بمب هسته‌ای نزدیک کند. غنی‌سازی در این سطح برای ساخت بمب هسته‌ای لازم است.

این گزارش سی‌‌ان‌ان روز دوشنبه و در همان روزی که مذاکرات احیای برجام پس از چند ماه وقفه بار دیگر در وین از سر گرفت، منتشر شده است.

در همین حال، یک خبرنگار روز دوشنبه از جالینا پورتر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پرسید که آیا او گزارش مربوط به اطلاعات اسرائیل با موضوع غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم را تایید می‌کند؟ خانم پورتر نیز بدون تایید یا رد مستقیم این گزارش پاسخ داد: «فقط می‌گویم که روشن کرده‌ایم اقدام ایران در ادامه تحریکات هسته‌ای غیرسازنده است. [آن اقدامات] همچنین با هدف اعلام شده ایران برای بازگشت دوجانبه به تعهدات هسته‌ای برجام در تضاد است. این موارد، در حالی که به گفتگوها بر می‌گردیم، برای ایران در هیچ مذاکراتی اهرمی فراهم نمی‌کند.»

پورتر در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره همین موضوع گفت «درباره برخی اطلاعات ... این‌جا اظهار نظر نمی‌کنیم» اما غنی‌سازی در سطح ۹۰ درصد «به روشنی اقدامی تحریک‌آمیز» است.

مقامات اسرائيلی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها در داخل و در سفر به خارج مخالفت خود را با احیای برجام اعلام کرده‌اند و می‌گویند برجام برای جلوگیری از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران ناکافی است. اما موافقان برجام می‌گویند که خروج از این توافق بود که منجر به پیشروی اخیر برنامه هسته‌ای ایران شده است.

پیش از سی‌ان‌ان نیز اکسیوس خبر سهیم شدن اطلاعات اسرائيل با آمریکا را منتشر کرده بود.

ایالات متحده به تهران در مورد غنی سازی بیشتر اورانیوم هشدار داده است. اسرائیل نیز به شدت علیه لغو تحریم‌ها برای ایران لابی می‌کند. از سوی دیگر ایران می‌گوید تنها در صورتی که آمریکا تحریم ها را لغو کند برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای در برجام آماده است.

XS
SM
MD
LG