لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد ابوظبی درباره «مسائل مهم منطقه» گفت‌و‌گو کرد


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، گفتگو کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که آقای بلینکن و مقام ارشد اماراتی در مورد مسائل مهم منطقه و همچنین راه‌های گسترش همکاری‌های دو جانبه صحبت کردند.

بیانیه وزارت خارجه می‌گوید که آقای بلینکن همچنین از ولیعهد ابوظبی برای میزبانی امارات و تسهیل ترانزیت شهروندان آمریکایی، پرسنل سفارتخانه، و اتباع خارجی از افغانستان به کشورهای ثالث تشکر کرد. وی همچنین از امارات متحده عربی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان قدردانی کرد.

این تماس در شرایطی صورت می‌گیرد که بنا بر گزارش‌ها قرار است یک مقام ارشد امنیتی امارات روز دوشنبه به تهران سفر کند.

رویترز یکشنبه به نقل از رسانه دولتی ایران نوشته است که، شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور ارشد امنیت ملی امارات متحده عربی، روز دوشنبه برای گفتگو درباره گسترش روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی به ایران سفر می‌کند.

همچنین نور نیوز، که با شورای امنیت ملی ایران مرتبط دانسته‌ می‌شود گزارش داده که مقام اماراتی با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران و دیگر نقامات ایرانی در تهران گفت‌وگو می‌کند.

انور قرقاش، مشاور دیپلماتیک حاکم امارات، ماه گذشته میلادی گفت که کشورش «گام هایی برای تنش زدایی با ایران به عنوان بخشی از یک گزینه سیاسی در جهت دیپلماسی و برای دور شدن از تقابل، بر می‌دارد.»

رویترز می‌نویسد هیچ اظهارنظر فوری از سوی وزارت خارجه امارات در مورد سفر شیخ طحنون، که برادر محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی است، منتشر نشده است.

روز سه شنبه گذشته و در پی سفر علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه ایران به امارات، انور قرقاش گفته بود که امارات متحده عربی در چهارچوب تلاش‌ها برای بهبود روابط با جمهوری اسلامی به زودی هیئتی را به ایران می‌فرستد و همزمان متحدان خود در خلیج فارس را در جریان سفر این هیئت قرار می‌دهد.

پیشتر انور قرقاش، مشاور امور دیپلماتیک حاکم امارات، در پاسخ به این سوال که هیئت اماراتی چه زمانی در تهران مذاکره خواهد کرد، به خبرنگاران گفت: «هر چه زودتر بهتر.»او با بیان این که مقامات ایران می‌دانند که باید روابط را با کشورهای حوزه خلیج‌ فارس بازسازی کنند، این را امری «مثبت ارزیابی» کرد و گفت، ابوظبی همچنان مانند دیگران در مورد فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نگران است.

XS
SM
MD
LG